Plamy, piegi, przebarwienia: skąd się biorą, jak z nimi walczyć


            Nie tylko latem jesteśmy narażeni na promieniowanie słoneczne. Mimo, że daje nam sporo dobrego pomagając w wytwarzaniu witaminy D potrafi nieźle namieszać w naszej skórze. Pomijając powstawanie najgroźniejszych chorób skóry jak czerniak, promienie słoneczne przyczyniają się również do powstawania piegów czy przebarwień. O ile nie pamiętam, żebym miała piegi, to przebarwienia od lat nie są mi obce. Co to takiego i jak można sobie z tym można poradzić? Czy da się ich pozbyć na zawsze? Zapraszam do dalszej części.  

Na początek przypomnę, co to takiego, także kilka słów o rodzajach przebarwień czyli hiperpigmentacji, która dotyka nie tylko kobiety. 

Przebarwienia skórne są to ciemniejsze, nieregularne plamy pojawiające się nie tylko na twarzy, ale też innych miejscach ciała najwięcej eksponowanych na słońce jak dekolt czy dłonie, do czego przyczynia się zaburzona produkcja melaniny - składnika odpowiedzialnego również za powstawanie opalenizny. Melanocyty (komórki barwnikowe) odpowiedzialne za jej wytwarzanie produkują jej zbyt wiele i nadmiernie zwiększają jej zagęszczenie na niewielkim obszarze skóry.

Plamy soczewicowate (starcze): to niewielkie brązowe plamy, uważane są też za plamy wątrobowe.

Ostuda (melasma): to są już duże i rozlane plamy o zabarwieniu ciemnobrązowym.

Przebarwienia pozapalne i potrądzikowe jak sama nazwa wskazuje, powstają w wyniku stanów zapalnych skóry, trądziku czy podrażnień.

Przebarwienia pozapalne i potrądzikowe jak sama nazwa wskazuje, powstają w wyniku stanów zapalnych skóry, trądziku czy podrażnień.


Piegi to niewielkie przebarwienia występujące w większych skupiskach są efektem skłonności genetycznych, a ich cechą charakterystyczną jest blednięcie zimową porą.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA PRZEBARWIEŃ 

Przebarwienia nie powstają od razu. Przychodzą one z czasem. Jak wiemy, ich główną przyczyną powstawania jest promieniowanie UV, ale do tego dochodzą też inne czynniki:

zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu czyli: ciąża, menopauza, a także przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej. 

stan zapalny skóry zwłaszcza kiedy jest eksponowany na promienie ultrafioletowe,

działanie metali (miedź, żelazo, złoto, srebro, arsen, bizmut): przyczynić się mogą otarcia o skórę przez pasek zegarka czy biżuterię.

substancje fototoksyczne i/lub fotoalergizujące: tu na powstawanie przebarwień wpływ mają niektóre zioła jak np. dziurawiec, olejki eteryczne, substancje zapachowe, perfumy, wody toaletowe, niektóre leki przeciwzapalne, przeciwgrzybicze oraz antybiotyki.

niedobór witamin – A, PP (witamina B3, niacynamid), kwasu pantotenowego (witamina B5) i foliowego (witamina B9),

choroby wątroby także przyczyniają się do powstawania plam wątrobowych. Są to dosyć duże, brązowe i nieregularne plamy o płaskim kształcie. Plamy te mogą być nabyte w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce, długotrwałego zażywania leków m.in. na nadciśnienie, cukrzycę czy leków moczopędnych. Fototoksyczny wpływ, jak wspomniałam wcześniej mają też tabletki hormonalne. Podobno nie można ich całkowicie zlikwidować, ale można je rozjaśnić.

SPOSOBY WALKI Z PRZEBARWIENIAMI 

Ponieważ największym winowajcą jest tu promieniowanie słoneczne, dlatego przede wszystkim liczy się właściwa ochrona przeciw promieniowaniu ultrafioletowemu. Niezależnie od stosowanych przez nas metod likwidowania przebarwień, bardzo ważną rolę spełniają tu filtry przeciwsłoneczne. Najbardziej wskazane są filtry z SPF 50, wtedy ochronią nas przed nawrotami przebarwień. Filtry są bardzo ważne również w przypadku stosowania przeróżnych peelingów, stosowaniu kosmetyków na przebarwienia, a także w czasie stosowania innych kuracji.


Peelingi chemiczne z zastosowaniem złuszczających kwasów takich jak: mlekowy, glikolowy, migdałowy, TCA – trójchlorooctowy. Biorąc udział w likwidacji nadmiaru melaniny w warstwach zewnętrznych skóry, przyczyniają się one do zwiększonej penetracji składników aktywnych zawartych w kosmetyku.

Zahamowanie aktywności enzymu odpowiedzialnego za nadprodukcję melaniny następuje też dzięki zastosowaniu inhibitorów tyrozynazy (enzymu odpowiedzialnego za początkowy etap syntezy melaniny). Są to następujące substancje: dipalmitynian kojowy, alfa-arbutyna, witamina C, azeloglicyna, kwas azelainowy, kwas fitowy, lukrecja gładka, retinol, hydrochinon, aleosyna, tretinoina, dimethoxytolyl propylresorcinol



Zastosowanie antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki i zabezpieczają przed promieniowaniem UVA i UVB. Należą do nich: witamina E, witamina C (kwas askorbinowy), kwas fitowy, I-glutation (w postaci suplementu, który poza doskonałym wpływem na nasze ciało ma też właściwości hamujące pigmentację cery), niacynamid (witamina B3, PP), beta glukan (w postaci suplementu oraz jako składnik kosmetyku), kurkuma (w formie maseczki rozjaśnia przebarwienia),  dysmutaza ponadtlenkowa.



Do innych metod likwidowania przebarwień,  można też zaliczyć zabiegi kriochirurgiczne, dermabrazję, mikrodermabrazję, zastosowanie lasera Q-Switch.

Przebarwienia można też likwidować za pomocą niektórych kosmetyków, oraz maseczek zawierających niektóre z powyższych składników. Dobre jest również stosowanie maseczki domowej roboty, wcieranie soku aloesowego, zastosowanie rozcieńczonego wodą soku z cytryny jako tonik, czy popularnej maseczki z ogórka.  


Warto też pamiętać o odpowiednim żywieniu, a także o witaminach, które chronią nas przed wolnymi rodnikami.

Pisząc o przebarwieniach, korzystałam z bloga pani Magdaleny Jaglarz, gdzie znajdziecie dużo więcej interesujących artykułów nie tylko na temat przebarwień,  ale też na wiele innych ciekawych tematów. Pani Magdalena jest pasjonatką i kosmetyczką z długoletnią praktyką, a z wykształcenia również chemikiem. Oprócz swojego bloga, prowadzi również salon kosmetyczny w Bielsku Białej przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 37. Będąc w pobliżu tego miejsca, możecie skorzystać z fachowych porad i zabiegów pani Magdaleny.

Macie jakieś doświadczenia w likwidowaniu przebarwień? W jaki sposób staracie się z nimi walczyć? Znacie jakieś skuteczne sposoby? Podzielicie się nimi?

Pozdrawiam serdecznie! 

*Wpis sponsorowany

Komentarze

  1. Temat nie jest mi obcy. Mi bardzo pomagają kuracje kwasami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie no to trzeba znaleźć przyczynę problemów skórnych i zacząć od jej eliminacji. A kolejno zadbać o dietę, suplementację i ewentualnie kosmetyki i dodatkowe zabiegi.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie jest to proste niestety. Jednak bak przebarwień to ładniejszy wygląd. Jest o co zabiegać.

    OdpowiedzUsuń
  4. dieta to podstawa chyba w każdej dziedzinie:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja mam bielactwo...
    Nieuleczalne dziadostwo, nie znane są raczej przyczyny powstawania.
    No i nie do usunięcia. Grunt, że nie boli ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Kiedyś miałam problem z przebarwieniami, ale od paru lat go nie ma. Sumiennie i regularnie używam kremów z SPF. Jednak osoby starsze mają problem z przebarwieniami np. "od wątroby", wiem bo w mojej rodzinie tak jest. A niestety nie używają też kremu z filtrem. Bardzo cenne porady.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja mam przebarwienia przez alergie, więc temat mi bardzo dobrze znany.

    OdpowiedzUsuń
  8. Też miałam problem z przebarwieniami, teraz już jest ok :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.