19 czerwca 2018

Czym jest stomatologia estetyczna i jak może poprawić urodę


          Któż z nas nie chciałby mieć pięknych i zdrowych zębów. Niestety nawet w przypadku bardzo solidnego dbania o zęby w postaci leczenia wszystkich powstających ubytków i regularnej higieny, pewnych spraw zależnych od genetyki nie przeskoczymy. A może jednak?

Czym jest stomatologia estetyczna?

Jest to dział stomatologii, który zajmuje się poprawianiem wyglądu zębów. Dentysta po ocenie uzębienia pacjenta, określa zaburzenia wyglądu i proponuje stosowne rozwiązania.

Dla kogo adresowana jest stomatologia estetyczna? Dla każdego, kto uważa, że jego zęby wymają poprawy wyglądu i źle się czuje z obecnym ich stanem. Poprawieniu mogą być poddane zabarwione w skutek działania kawy i herbaty zęby, lub też ich brzydki kształt, za który w większości odpowiedzialne są geny.
Zabiegi stomatologii estetycznej

Jednym z podstawowych zabiegów mającym na celu poprawę wyglądu zębów jest ich wybielanie. Zabieg jest niezwykle prosty i całkowicie bezbolesny. Polega on na nałożeniu na zęby utleniającego przebarwienia żelu, który następnie zostaje naświetlony specjalną lampą emitującą tzw. zimne światło. Czas trwania zabiegu to około 15 minut. Dla właściwego efektu powinno się go powtarzać 3-4 razy. Efektem wybielania zębów jest usunięcie przebarwień powstałych w wyniku picia kawy i herbaty, a także palenia papierosów. Efekt utrzymuje się około roku. Bardzo ważnym jest, aby przed rozpoczęciem wybielania wszystkie zęby były wyleczone, czyli pozbawione ubytków i kamienia.

Innym bardzo popularnym zabiegiem jest stosowanie licówek. Są to cienkie płatki porcelany lub materiału kompozytowego, które nakleja się na zęby znacznie odbiegające estetyką od pozostałych. Dzięki tej metodzie poprawić można wygląd zębów, które uległy złamaniu, trwałemu przebarwieniu lub po prostu posiadają nieestetyczny wygląd. Licówki to jeden z najłatwiejszych sposób na zmianę wyglądu zębów. Jednak cena tego zabiegu jest dosyć wysoka, jedna sztuka licówki porcelanowej potrafi kosztować nawet 1000 zł.

Tańszą alternatywą dla licówek jest tzw. Bonding, czyli zmiana niedoskonałego kształtu zęba lub jego barwy za pomocą żywicy kompozytowej. Bonding polega na zeszlifowaniu przedniej części zęba, a następnie pokryciu go cienką warstwą żywicy kompozytowej. Po odpowiednim ustawieniu kształtu, całość utwardzana jest za pomocą lampy polimeryzacyjnej.

Kolejną metodą na poprawę estetyki zębów jest ich piaskowanie. Zabieg ten polega na wyrzucaniu pod dużym ciśnieniem drobinek piasku dentystycznego, które trafiając w zęby usuwają z nich kamień i powierzchowne przebarwienia. Po piaskowaniu zęby należy wypolerować, aby nadać im gładką powierzchnie, która będzie mniej podatna na dalsze osadzanie się zanieczyszczeń.

Czy warto?

Stomatologia dentystyczna oferuje szereg zabiegów, w większości całkowicie bezbolesnych, których efekt dla zdrowia i kondycji psychicznej jest bezcenny. Uśmiech jest jednym z podstawowych sposobów wyrażania emocji. Tłumienie go z powodu obaw o nieestetyczność stanu zębów, może prowadzić do wielu kłopotów natury psychicznej.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit

Pozdrawiam! :)

6 komentarzy:

 1. Ja rowniez korzystalam z wybielania zebow obecnie tylko je czyszcze dwa razy w roku u stomatologa, moj dentysta sam powiedzial mi ze takie wybielanie nie jest w pelni zdrowe dla naszych zebow wiec wole je jeszcze miec ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Różnica spektakularna :) Najważniejsze że nie boli :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny i bardzo przydatny post, warto zadbać o uśmiech. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że licówki mogą być takie drogie :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Ładny uśmiech dodaje pewności siebie.

  OdpowiedzUsuń

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawisz ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu 😄

Copyright © 2015 W Blasku Marzeń.
Szablon dostosowany przez: KAROGRAFIA