5 czerwca 2018

Jak oszczędzać na utrzymaniu mieszkania?


           Comiesięczne wydatki na mieszkanie stanowią pokaźną część rodzinnego budżetu. Dane statystyczne jednoznacznie wskazują, że średnie miesięczne koszty wynoszą około 300 złotych na osobę, co przy kilku mieszkańcach daje już pokaźną kwotę. Mowa oczywiście o wszelkiego rodzaju opłatach, które zabierają aż 1/4 wszystkich dochodów rodziny.

Dlatego mając wiele opłat na głowie, niezależnie od ich wysokości, warto poznać skuteczne metody oszczędzania, warto sprawdzić co można zrobić by zmniejszyć stałe koszty utrzymania mieszkania.

Prąd skutecznie uszczupla zawartość portfela

Życie bez prądu jest niemożliwe, zasilanie licznych urządzeń w mieszkaniach to podstawa. Czy wybór operatora dostarczającego prąd ma znaczenie? Ceny prądu wahają się w naszym kraju pomiędzy 0,50 – 0,60 groszy za 1 kWh. Średnio rocznie standardowa rodzina jest w stanie zużyć do 2500 kWh. Czyli przy zmianie operatora najdroższego na najtańszego należy liczyć się z oszczędnościami około 250 złotych. Trzeba jednak podkreślić, że przed zmianą operatora dokładnie należy zapoznać się z umowami, bo czasami samo przyłącze pod nowego dostawcę może sporo kosztować.

Urządzenia AGD i RTV

Lodówka w domu to podstawa. Pobiera dużo prądu, a przecież pracuje przez 24 godziny na dobę. Posiadając starą lodówkę priorytetem będzie pomyślenie o zakupie nowej, energooszczędnej, z oznaczeniem A+++. Jakiego rodzaju oszczędności z tytułu zamiany na nowszy model można uzyskać? Lodówki A+++ pobierają aż 5 razy mniej prądu niż przestarzałe modele. Licząc w skali roku, użytkowanie lodówki energooszczędnej może zagwarantować oszczędności nawet w wysokości 440 złotych. Inne urządzenia takie jak telewizor, jak komputery, zmywarka czy piekarnik również potrafią pobierać znaczne ilości prądu. Telewizor niech będzie włączony kiedy tylko to konieczne, kiedy rzeczywiście skupiamy się na jego oglądaniu. Zmywarka powinna pracować tylko w momencie kiedy cała się zapełni. Fakt, jedno zmywanie to średni koszt około 1 zł, to trzeba sobie uświadomić, że w ciągu roku robimy niezliczone ilości zmywania talerzy przy nie w pełni załadowanej zmywarce.

Ogrzewać racjonalnie

Energia grzewcza nie jest tania, a przez wiele nieprzemyślanych zachowań doprowadza się do wyższych i zbędnych wydatków. Jak ogrzewać dom racjonalnie, jak płacić mniej za ogrzewanie?
Przy wyborze dostawcy ogrzewanie do mieszkania nie ma większego wyboru. Zazwyczaj jest to dostawca działający na terenie danego miasta, z którym wspólnota podpisuje umowę. Czyli wpływu na cenę się nie ma. Natomiast zachowanie mieszkańców jak najbardziej wpływa na wysokość zużywanego ogrzewania. Najważniejsze to racjonalne ustawienie ogrzewania w różnych pomieszczeniach. Gdy w jakimś miejscu nikt nie przebywa, robi to rzadko, to nie trzeba odkręcać kaloryferów na pełną moc.
Nie należy także przesadzać ze zbytnik podkręceniem, ustawianiem wysokich temperatur w okresie jesiennym i zimowym. Gdy różnice temperatur pomiędzy wnętrzem, a na zewnątrz są zbyt wielkie, to ciepło z mieszkania szybciej „ucieka”, powodując kompletnie nieefektywne grzanie.
Warto inwestować w odpowiednie drzwi oraz okna, a także prawidłowo je uszczelniać, izolować. Wietrzenie pomieszczeń tylko gdy grzejniki są zakręcone, w innym wypadku ciepło będzie szybko wydostawało się na zewnątrz. Ten proces powinien być szybki, maksymalnie trwać 15 minut. Tylko wtedy jest skuteczny.
Zastawione grzejniki to kolejny „grzech” dość często popełniany. Zła aranżacja pomieszczenia zablokowała grzejnik, w wyniku czego potrzebuje on więcej czasu na to by odpowiednio dogrzać pomieszczenie, a tym samym koszty idą w górę.
Wychodząc z domu na dłużej, wyjeżdżając na kilka dni dokręcić wszystkie grzejniki. Nikogo nie ma w domu więc jaki jest sens ogrzewania.
Stosując się do powyższych zaleceń można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. Po co zawsze dopłacać do ogrzewania, jak w końcu można uzyskać nadpłatę?

Oszczędność wody

Wydaje się, że kiedy tylko chcemy będzie leciała dla nas woda. Tak na razie się dzieje, jednak specjaliści już alarmują, że mogą zacząć się niedobory w dostawach wody dziś jednak nikt o tym nie myśli, lejąc wodę jak popadnie. A przecież racjonalne podejście do tematu domowego użytkowania wody to nie tylko zachowanie proekologiczne, to przede wszystkim ogromna oszczędność. Jak oszczędzać na wodzie, jak zmniejszyć rachunki za jej zużycie nawet o kilkaset złotych rocznie?

Prysznic zamiast wanny. Po co zapełniać ogromną wannę wodą jak wystarczy korzystać z prysznica. Przy tradycyjnej rodzinie czteroosobowej, spokojnie można liczyć na oszczędności nawet w wysokości 500 złotych rocznie.

Mycie naczyń. Kto nie posiada zmywarki musi ręcznie myć naczynia. Plusem tej sytuacji jest na pewno swego rodzaju aktywność fizyczna ale wiele osób myje naczynia pod kranem, z którego leci woda. To nie ma najmniejszego sensu, lepiej jest po prostu napełnić miskę gorącą wodą z płynem i w ten oto sposób wszystko umyć. Woda z kranu będzie użyta jedynie do spłukiwania.

Bezmyślne puszczanie wody w trakcie mycia zębów czy golenia. Kolejna wada znacznej ilości osób. Myjąc zęby, goląc się nie ma potrzeby by woda stale leciała. W zupełności wystarczy jej użycie tylko gdy to rzeczywiście jest niezbędne.

Dobrze jest sprawdzić dokładnie instalacje hydrauliczne. Wszelkiego rodzaju drobne przecieki, kapiąca woda to znak, że czas na zmiany. Kropla drąży skałę i tutaj ma to zastosowanie. Nic nie znaczące kropelki w dłużej perspektywie czasu mogą znacznie wydrążyć skale w naszych portfelach.

Zainteresował Cię temat? Wpadnij również na: Nowe-nieruchomosci.pl

29 komentarzy:

 1. sama jestem w szoku że za każdym razem mamy zwrot, a na prawdę jakoś specjalnie nie oszczędzamy ani na wodzi, ani na prądzie :O Jedynie wszystkie sprzęty w domu mają co najmniej klasę A+, jednak najczęściej jest to wyższe :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto mieć taki sprzęt, niby większy koszt a zwróci się :)

   Usuń
 2. jako początkującej Pani domu przydaje mi się taki post:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko początkującej się przydaje, sama się jeszcze uczę ;)

   Usuń
 3. Bardzo ciekawy post, czekam na więcej związanych z podobną tematyką :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na zużycie prądu nie zwracam większej uwagi, ale wodę staram się oszczędzać w miarę możliwości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, nie jest jednak łatwo, zwłaszcza jak coś się psuje, coś cieknie...

   Usuń
 5. Mimo ze my dbamy o rachunki to zawsze musimy doplacac przy przeprowadzce hihihi ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Zawsze mogą się przydać, cieszę się że wpis się podoba :)

   Usuń
 7. Staram się zawsze mieć w domu sprzęt dobrej jakości, bo to się zawraca w użytkowaniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry sprzęt to połowa sukcesu ;) Też mam energooszczędne żarówki :)

   Usuń
 8. Bardzo fajne wskazówki.
  Muszę też przyznać, że nie wyobrażam sobie puszczać zmywarkę gdy nie jest pełna. Robienie inaczej jest dla mnie dziwne ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko trzeba zwracać uwagę, tak to już jest :)

   Usuń
 9. 0,50 – 0,60 groszy za 1 kWh to tylko mała część kosztów prądu. Dużo ważniejsze, od samej stawki za 1 kWh jest zwrócenie uwagi na inne opłaty, które się dolicza, a kto choć raz trzymał w ręku rachunek za prąd dobrze wie, że tam jest 10 innych opłat, dopłat itp., które windują sumę w górę :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Na niektórych rzeczach można łatwo zaoszczędzić. Ja zdecydowanie zużywam dużo wody i często staram się to ograniczać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie tak samo. Ile bym nie oszczędzała na wodzie, to i tak jest za dużo. Niestety, częste mycie rujnuje portfel :)

   Usuń
 11. mnie w ogóle strasznie drażni bezmyślne spuszczanie wody.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten post przyda się każdej Pani domu... i młodszej i starszej :)
  Każda z nas miewa wpadeczki... tak że do dzieła... oszczędzamy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne, że tak. Sama się jeszcze uczę różnych rzeczy, oszczędzania też :)

   Usuń
 13. Na prądzie sporo można zaoszczędzić w prosty sposób - nie zostawiając ładowarki w kontakcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze wyciągam z kontaktu wszystko, czego nie używam.

   Usuń
 14. akurat bardzo ciekawy post! :) super :) Tylko wydrukować i wcielić w życie.

  codziennyuzytek.pl

  OdpowiedzUsuń

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawisz ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu 😄

Copyright © 2015 W Blasku Marzeń.
Szablon dostosowany przez: KAROGRAFIA