3 czerwca 2018

Jak właściwie pielęgnować kota? praktyczne wskazówki
          Utrzymanie higieny kociej sierści warto... zostawić samemu zwierzęciu, gdyż mruczki to mistrzowie w codziennej toalecie. Nie znaczy to jednak, że na tym koniec zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż nie ze wszystkim twój kot jest w stanie sobie poradzić w warunkach domowych. Nie chodzi tu jednak o wizyty w salonach kociej piękności, ale o rutynowe wsparcie, które jest zarówno bardzo proste w realizacji, jak i wymaga poświęcenia niewielkiej ilości czasu.


Największym profitem pielęgnacji – oprócz zadowolonego i zdrowego kota domowego – jest dla nas ograniczenie linienia, a więc i ilości kociej sierści w każdym zakamarku pokoju. Zasad nie jest wiele i są bardzo proste dlatego tym bardziej warto je przyswoić. Do dzieła!Wyczesywanie sierści

Zastanawiasz się, jak często powinno się wyczesywać kota, by ograniczyć do minimum kłęby jego martwej sierści na podłodze, ubraniach i w wielu innych miejscach? Jeśli adoptowaliśmy rasę krótkowłosą wystarczy robić to zaledwie 2 razy na tydzień. Jak robić to skutecznie? Zaczynając od miękkiej szczotki, przez druciany grzebień, a kończąc na przetarciu sierści lekko wilgotną szmatką. Jeśli jednak twój mruczek ma bujną i długą sierść to wymaga takiego zabiegu każdego dnia. Niezależnie jednak od długości włosów warto czesać swojego kota zarówno z włosem jak i pod włos – dzięki temu jego futro będzie bardziej puszyste. Powodem, dla którego twój kot będzie ci wdzięczny za takie regularne zabiegi pielęgnacyjne jest natomiast redukcja tworzenia się w układzie pokarmowym czworonoga kul sierści, które powstają, gdy niewyczesany odpowiedni kot wlizuje w siebie martwe włosy – skutki mogą być tu groźne dla zdrowia, a nawet życia mruczka.

Kąpiel kota

Kiedy kąpanie kota to konieczność, a kiedy można ją sobie odpuścić? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i opiera się na aktywności zwierzęcia i długości jego futra. Pupile mający krótką sierść i nie wychodzące poza obręb mieszkania nie potrzebują stresu związanego z myciem. W przypadku kotów długowłosych, wychodzących kąpiel jest niemal konieczna jednak nie należy robić tego zbyt często ze względu na zdrowie pupila. Wykąpanego czworonoga warto dokładnie wysuszyć i zapewnić mu ciepło, gdyż kocia tolerancja temperatury jest inna niż nasza i w przeciwnym razie mógłby się przeziębić. Poza tym jeśli już decydujemy się na kąpanie kota to niezbędne będzie odpowiednie przygotowanie – w tym dobrej jakości szampon dla mruczków, suszarka i ręczniki.

Zadbaj o oczy i uszy swojego kota

Kocie oczy i uszy również wymagają pielęgnacji. By pomóc zwierzakowi i właściwie przeprowadzić ich czyszczenie warto pamiętać, aby:
- oczy czworonoga przemywać wilgotnym wacikiem (nasączyć go można przegotowaną wodą, roztworem soli fizjologicznej, naparem ze świetlika lekarskiego bądź też esencją herbacianą),
- kocie uszy czyści się jedynie w przypadkach, gdy zbiera się w nich nadmiar woskowiny (służą do tego miękkie waciki, specjalne krople lub też płyn do wstrzykiwania),
- uszy kotów o jasnej sierści warto zabezpieczyć przez słońcem kremem z filtrem (unikniemy wówczas ryzyka poparzeń u swojego pupila, który na pewno lubi wylegiwać się na słońcu).


Kocie pazurki

Pielęgnacja kocich pazurków to przede wszystkim regularne ich przycinanie. Jeśli ktoś potrafi robić to samodzielnie może skracać je we własnym domu przy pomocy specjalnych cążków lub nożyczek. W innym wypadku warto umówić się na wizytę u weterynarza. Są jednak sposoby by zapobiec przerostowi kocich pazurków, a są to wszystkie produkty typu „drapak”, na których mruczek może regularnie i bez skrępowania oddawać się ostrzeniu ich. Ten rodzaj pielęgnacji ma za zadanie zarówno zabezpieczyć nasze meble, jak i podnieść satysfakcję, komfort i poziom zdrowia kota, który bez tego rodzaju zabiegów mógłby cierpieć z powodu wrastających pazurków.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Zoologiczny.Sklep.pl.

Jak dbacie o swoje koty? Stosujecie się do tych zasad?

Pozdrawiam! :)

2 komentarze:

  1. Super rady na dbanie o kota. Taki zadbany "mruczek" jest bardziej zadowolony z życia i wdzięczny właaścicielowi za opiekę :-)

    OdpowiedzUsuń

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawisz ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu 😄

Copyright © 2015 W Blasku Marzeń.
Szablon dostosowany przez: KAROGRAFIA