29 czerwca 2018

Najczęstsze objawy niedoboru witamin i minerałów

   


         Organizm potrafi jednoznacznie dać znać, że brakuje mu pewnych witamin i minerałów. Skutki niedoborów czasami mogą być bardzo czytelne, a wówczas łatwiej jest zastosować odpowiednią suplementację.

DRŻENIE POWIEK I NIE TYLKO

Jeżeli ktoś często uskarża się bóle głowy, w nocy pojawiają się skurcze łydek, a powieki drżą bez najmniejszego powodu, są to czytelne objawy niedoboru magnezu. Jest to jednostka choroba zwana hipomagnezemią. W takiej sytuacji najczęściej pomoże sięgnięcie po suplementy diety z magnezem oraz witaminą B6. Oczywiście same syntetyczne środki to zbyt mało i warto poszerzyć swoją dietę o produkty zawierające ten składnik.

Obniżona odporność także może być skutkiem niewłaściwej diety, na przykład braku witaminy A, C albo chromu. Produkty posiadające dużą dawkę tych substancji są łatwo dostępne, więc zwłaszcza zimą nie należy o nich zapominać, także w diecie dzieci które często chorują.

PROBLEMY KOSMETYCZNE

Istnieje także wiele problemów związanych z urodą, za które odpowiadają niedobory. Jest to na przykład wypadanie włosów. Za taki objaw odpowiada niedobór (albo wręcz przeciwnie – nadmiar) witaminy A. Może to być również skutek braku cynku. Nadmiar tego pierwiastka sprawia, że włosy trudno jest ułożyć, puszą się.

Za niebyt estetyczne, łamliwe paznokcie winę ponosi niedobór witamin A, B, C, E, a także wspomnianego już cynku. Nie są to jednak jedyni winowajcy. Z pewnością nie pomoże dieta pozbawiona protein, kontakt z domową chemią, a także błędy w zakresie pielęgnacji.

Pękające w kącikach usta wyglądają nieestetycznie, a do tego są bolesne. Tymczasem w większości przypadków wystarczy zwiększenie dawki przyjmowanego przez siebie kwasu foliowego oraz picie dużych ilości wody, ponieważ czasami może to być objaw odwodnienia.

ZMĘCZENIE

Osłabienie, zmęczenie organizmu może być objawem anemii. Ten groźny stan określa się na podstawie badań morfologicznych, a dokładnie zbyt małej ilości czerwonych krwinek. Może to być objaw niedoboru w diecie żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12. Jeżeli stan jest poważny, lekarz może przepisać specjalistyczny preparat. Przy mniejszych wahaniach pomoże zmiana diety, na taką zawierającą więcej wątróbki, czy szpinaku.

Intensywna migrena nie zawsze jest wynikiem choroby, chociaż oczywiście należy skonsultować się z neurologiem. Czasami za ten uciążliwy objaw odpowiada niedobór jodu, magnezu albo wapnia. A więc wystarczy zracjonalizować swoją dietę, jeść o stałych porach, aby uniknąć bardzo przykrych objawów.

W przypadku zmęczenia, organizm sam może dopominać się niezbędnych mu substancji, takich jak magnez albo witaminy z grupy B, C i E. Podobnie jest z objawami związanymi z pogorszeniem się wzroku. Bardzo często odpowiada za nie niedobór beta-karotenu.

Przyczyny niektórych stanów i zaburzeń mogą pochodzić bezpośrednio ze źle skomponowanej diety, w której brakuje witamin i minerałów. W takich przypadkach pomóc może zmiana nawyków i suplementacja, ale oczywiście zawsze należy skonsultować się z lekarzem, gdy tylko pojawią się niepokojące objawy.


Pozdrawiam! :)

12 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post, nie znałam wszystkich tych czynników,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że może się przydać. Człowiek całe życie się uczy ;)

   Usuń
 2. Ostatnim razem jak poprosiłam o skierowanie na badania związane z zawartością witamin i minerałów Pani doktor była wręcz zbulwersowana, jakim prawem śmiem o to prosic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo po co zapobiegać, jak można wciskać drogie leki ;) Jak same o siebie nie zadbamy, to nie ma na kogo liczyć ;)

   Usuń
 3. Mój organizm nie przyswaja magnezu i często odczuwam jego braki w organizmie

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie ostatnio chroniczne zmęczenie, ale może to hormony, bo z witaminami nie powinnam mieć problemów ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie jak brakuje żelaza to od razu umiem to wykryć hihi :P chciałabym sobie zrobić kiedyś kompleksowe badanie poziomu witamin by sprawdzić na czym stoję:D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja również mam problemy z zmęczeniem :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój ukochany właśnie często ma skurcze, ale nie tylko w nocy, ale także w dzień :)

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie to bol glowy (migreny) i wlasnie zmeczenie, bardzo potrzebny wpis kochana <3

  OdpowiedzUsuń

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawisz ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu 😄

Copyright © 2015 W Blasku Marzeń.
Szablon dostosowany przez: KAROGRAFIA