Mini denko - Październik 2022


                  Kończy się październik, przyszedł czas na  kolejny projekt "denko".  Nie jest ono duże, bo akurat tyle się zużyło, nie więcej, ale jest. Nie mam miejsca na gromadzenie śmieci, nie kumuluję ich przez miesiące, bo też nie mam czasu na pisanie tasiemców. Jeśli kogoś ciekawi moje mini denko, zapraszam.

Maska pod oczy z białą herbatą Teaology, czy spełnia oczekiwania?

 

                   Skóra pod oczami jest dużo bardziej wymagająca niż skóra całej twarzy, dlatego staram się dawać jej to, co najlepsze. Ostatnio na promocji w Hebe znalazłam Maskę pod oczy z białą herbatą Teaology. Maska ta intrygowała mnie od dawna, czy spełniła ona moje oczekiwania?

Ulubieńcy października 2022

 

                Październik już dobiega końca, czas pokazać swoich kolejnych ulubieńców. Nie było ich dużo, bo też ograniczyłam zakupy, ale nie mogło ich też zabraknąć w tym miesiącu. 

Problemy z paznokciami, co mogą zwiastować


             Post ten publikowałam już dawniej,  ale temat jest ciągle aktualny. Lubimy mieć zadbane paznokcie, by móc bez żenady się nimi chwalić, ale  nic po pięknym manicure, jeśli paznokcie stwarzają problemy. Po wyglądzie paznokci można też poznać, co się dzieje w naszym organizmie. 

Październikowe migawki

 

                      Zacznę od tego, że jesieniarą nie byłam, nie jestem i wątpię czy kiedykolwiek będę. Jest to pora roku, którą wolałabym przespać. Żeby nie przespać pół życia lub nie zwariować, szukam inspiracji, natchnienia i przyjemności. Często mi się udaje, ale nie brakuje też porażek. 

Pielęgnacja twarzy jesienią, co tym razem u mnie?

 

                 Po lecie zostały już tylko wspomnienia, słońca za oknem coraz mniej, temperatury też są coraz niższe, coraz więcej warstw ubrań nakładamy na siebie, skóra też potrzebuje już innej pielęgnacji, a także specjalnego zabezpieczenia.

Jak oswajam jesień


           Do jesieni pogoda zaczęła przyzwyczajać nas już wcześniej, co nie zmienia, że ciągle tęsknię za wiosną i latem. Coraz krótsze dni nie wpływają na mnie pozytywnie, nie jest dla mnie też łatwe cieszenie się dłuższymi wieczorami. Jesień i zima to miesiące, które najchętniej bym przespała, gdyby tylko przespać się dało. Trzeba jednak żyć dalej. 

Skóra atopowa i skóra wrażliwa, ich problemy i pielęgnacja


         Chociaż skóra wrażliwa i skóra atopowa to dwie różne przypadłości, które różni chociażby przyczyna powstawania, to łączą je wspólne problemy oraz sposób pielęgnacji. Żeby nie dokuczały różne nieprzyjemne historie, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, a czego należy unikać, co znajdziecie w dzisiejszym wpisie. Zapraszam

SKÓRA WRAŻLIWA

Skóra wrażliwa występuje na twarzy, szyi oraz dekolcie, jest odpowiedzią na niesprzyjające warunki środowiska jak zanieczyszczone powietrze, konserwanty znajdujące się w pożywieniu czy kosmetykach, także niektóre składniki kosmetyków, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, działanie detergentów, używki, ostre przyprawy, syntetyczne materiały ubrań, nadmiar stresu, zbyt twarda woda, źle dobrane kosmetyki. Na skutek uszkodzenia warstwy hydrolipidowej, pełniącej jednocześnie rolę ochronną skóry dochodzi do zmiany jej odczynu z kwaśnego na zasadowy, następnie do jej przesuszenia, pieczenia, powstawania na skórze czerwonych swędzących plam. Skóra wrażliwa jest napięta, na nieodpowiednie czynniki reaguje bardzo często swędzeniem lub pieczeniem.

Chociaż mówi się często, że skóra wrażliwa najczęściej występuje u osób z włosami jasnymi oraz rudzielców o jasnej karnacji, wcale to nie musi świadczyć, że ten rodzaj skóry nie wystąpi również u innych osób. Skóra wrażliwa może wystąpić nie tylko w przypadku skóry suchej jak do niedawna uważano, ale także u osób ze skórą tłustą czy mieszaną. Żeby nieprzyjemne objawy ustąpiły, wystarczy zastosować odpowiednie kosmetyki do potrzeb indywidualnych skóry, zmienić tryb życia, nawyki higieniczne czy dietę, zmniejszyć też  oddziaływanie czynników zewnętrznych. 

SKÓRA ATOPOWA 


W przypadku tego rodzaju skóry występuje już zupełnie inny problem, ponieważ jest to przewlekła choroba zapalna występująca z przyczyn autoimmunologicznych. Choroba ta ma również podłoże genetyczne. Na skutek  nawet niewielkiej ilości alergenów wywołana zostaje nadmierna produkcja przeciwciał IgE, która wywołuje charakterystyczną uciążliwą wysypkę.
Atopowe zapalenie skóry nazywane również egzemą charakteryzuje się występowaniem na skórze czerwonych, zgrubiałych silnie swędzących grudek o nieregularnym kształcie. Skóra  jest niedostatecznie nawilżona, swędząca. AZS charakteryzuje się fazami zaostrzenia kiedy występują zmiany skóry, oraz remisji, kiedy to zmiany zanikają i nie pojawiają się przez  dłuższy czas. Zmiany chorobowe najczęściej widoczne są na zgięciach łokciowych i kolanowych, mogą również wystąpić na twarzy, szyi i na całym ciele. Przewlekle utrzymujący się stan zapalny może doprowadzić do znacznego pogrubienia i rogowacenia skóry, czyli efektu rybiej łuski. Podczas zaostrzenia się choroby natomiast może pojawić się podwyższona temperatura oraz powiększenie węzłów chłonnych. Oprócz niezbędnej diagnozy, oraz specjalistycznej opieki lekarskiej, konieczna jest tu odbudowa bariery ochronnej skóry, jej optymalne nawodnienie, a co najważniejsze, unikanie czynników przyczyniających się do niszczenia  już i tak zaburzonej równowagi hydrolipidowej. 


Źródło


Zarówno w przypadku skóry atopowej jak i wrażliwej nieprzyjemne zmiany skórne może załagodzić odpowiednia pielęgnacja, ale także znajomość czynników wpływających na powstawanie ich objawów. Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny

 W obu przypadkach należy unikać:

  • zbyt częstych kąpieli bez późniejszego nawilżenia skóry, 
  • kąpieli w chlorowanej wodzie,
  • Przebywanie w zbyt suchych i zanieczyszczonych pomieszczeniach,
  • nadmiernego stresu,
  • przegrzewania skóry, sauny, solarium
  • kontaktu z drażniącymi detergentami
  • kontaktu z wysuszającymi skórę kosmetykami np. żele pod prysznic, płyny do kąpieli, mydła alkaliczne,
  • twardej wody mogącej podrażnić skórę, warto zastosować specjalny filtr do wody,
  • unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, należy chronić skórę wysokimi filtrami, jednak ich skład należy skonsultować z lekarzem,
  • unikanie obcisłych ubrań i bielizny nieprzepuszczających powietrza, unikanie wełnianych ubrań.. 


Pielęgnacja skóry atopowej oraz skóry wrażliwej:

  • Regularna nawilżanie i natłuszczanie skóry od razu po kąpieli lub mycia samych rąk w celu utrzymania bariery ochronnej skóry,
  • Należy zwrócić szczególną uwagę na delikatny skład kosmetyków, także kosmetyków do makijażu,
  • kąpiel w krochmalu lub kisielu z siemienia lnianego w celu załagodzenia objawów dermatologicznych,
  • stosowanie kosmetyków o pH zbliżonym do odczynu skóry w celu odbudowy jej kwaśnego płaszcza ochronnego, 
  • stosowanie kosmetyków bezzapachowych, także bez sztucznych barwników, drażniących skórę konserwantów,
  • do pielęgnacji ciała warto stosować naturalne olejki np: olej z pszenicy, olej zwiesiołka, pierwiosnka, olej ze słodkich migdałów,
  • Nie zaleca się stosowanie kosmetyków z dodatkiem kitu pszczelego, co może skończyć się bardzo bolesnymi ranami oraz wizytą w szpitalu.

Składniki aktywne stosowane w pielęgnacji skóry atopowej, także skóry wrażliwej mają właściwości łagodzące, odbudowujące warstwę hydrolipidową skóry, niektóre z nich wchodzą w skład czynnika nawilżającego skóry NMF.

  • alantoina
  • mocznik
  • aminokwasy
  • związki cynku
  • pantenol
  • witaminy A, E, B5, D,
  • gliceryna
  • ceramidy
  • kwasy omega
  • wysokiej jakości wyciągi i ekstrakty roślinne np. z rumianku, lipy, aloesu, ekstrakt glicerynowy ze spiruliny
Oleje roślinne i emolienty bogate w NNKT
  • masło shea, 
  • olej konopny, 
  • olej z awokado
  • olej z czarnuszki
  • olej jojoba
  • olej arganowy
  • olej z pestek winogron


Makijaż

Bardzo często może podrażniać skórę, co wywoła odwrotny efekt, ale także dyskomfort. Tu także warto wiedzieć, czego najlepiej unikać, żeby nie oszpecić skóry, a ją upiększyć. Do makijażu należy używać kosmetyków wyłącznie atestowanych, wysokiej jakości, powinny pochodzić z wiadomych źródeł. Makijaż powinien być lekki, nie obciążający skóry. W makijażu skóry wrażliwej, także atopowej szczególnie należy unikać wysuszających kosmetyków, błyszczących drobinek, brokatu, perłowego różu, rozświetlaczy,  mocno kryjących podkładów. Odcieni wydobywających rumień. Kosmetyki te mogą pogłębić problemy skóry. Zamiast różu, bezpieczniej jest użyć brązera.  Tu również należy zwrócić uwagę na skład używanych kosmetyków, higienę, szczególnie pędzli i gąbeczek używanych do makijażu. Również nie poleca się korzystania z testerów podczas zakupów kosmetycznych, a także używania przeterminowanych kosmetyków.

Ubranie

Warto zwrócić uwagę na sposób ubierania się. Ubrania powinny być przewiewne, bawełniane. Nowe ubrania powinny być przed założeniem wyprane, co pozwoli pozbyć się dodawanych do produkcji ubrań szkodliwych substancji chemicznych. Należy korzystać ze środków piorących w płynie i dokładnie je wypłukać.

Oba problemy starałam się opisać  w jak najbardziej prosty sposób, dlatego nie znajdziecie tu dokładniejszych informacji. Zawsze warto i należy zwrócić się z tymi problemami do lekarza dermatologa w celu wykonania potrzebnych badań oraz wystawienia odpowiedniej diagnozy. Moim celem jest przybliżenie obu problemów skóry, a także wybranie odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli macie jakieś dodatkowe uwagi lub doświadczenia, chętnie poczytam.

Pozdrawiam! 🙂

Bransoletki męskie skórzane-najczęstsze sposoby noszenia

    

             Jeśli ktoś posiada teorię, według której mężczyźni nie lubią ozdób i nie zwracają uwagi na swoje stylizacje, powinien przyznać się do błędu. Najwyższej jakości męskie akcesoria, takie jak bransoletki skórzane sprawdzają się w każdej sytuacji oraz pięknie podkreślają męski styl i charakter ubioru. 

Termoochronny krem do włosów Resistense Ciment Thermique Kerastase


                  Rzadko suszę włosy suszarką, ale jesień to czas, kiedy używamy jej znacznie częściej. Mokre czy nawet wilgotne włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego przed wyjściem z domu nie podlega dyskusji, że włosy powinny być dobrze wysuszone. Jest bardzo duży wybór suszarek, co tym bardziej pozwoli nam zadbać o włosy, są też kosmetyki termoochronne, o których już pisałam. W ostatnim czasie polubiłam też krem ochronny do włosów Resistense Ciment Thermique Kerastase. Dodam też, że będzie on bardzo przydatny także przy układaniu włosów przy pomocy lokówki lub prostownicy.

Czego nie lubię w swojej garderobie

            Idąc za przykładem poprzedniego posta, wspomnę jeszcze, czego nie kupuję, oraz czego nie lubię w swojej garderobie. Nie jest to wpis typu nie polecam, bo ktoś inny może w tym wyglądać i czuć się zupełnie doskonale, bo na szczęście nie jesteśmy tacy sami, z czego bardzo się cieszę. Ja też czasami zmieniam przyzwyczajenia, więc spokojnie. Zapraszam!

Jedwabna apaszka w kolorach różu, Spadiora

 

                 Apaszki jedwabne to moja słabość i pewnie nigdy mi się nie znudzą. Mam je w różnych kolorach,  ale ciągle mi brakowało apaszki w kolorach tak żywych i różowych. Kto mnie zna, ten wie, że uwielbiam ten  kolor. Może być on połączony z innymi kolorami w ciepłej tonacji, ważne, żeby nie brakowało różu. Uwielbiam też jedwab, zwłaszcza w wydaniu Spadiora

Jesienny alfabet


            Post został napisany rok temu, ale jest ciągle aktualny.   Chociaż są jeszcze pogodne dni, to są one coraz krótsze, co kolejny raz przyprawiło mnie o migrenę. Tak naprawdę nie jestem fanką jesieni, dla mnie mogłaby od razu po lecie nastąpić wiosna, ale jeśli już jest, to trzeba to przyjąć na swoją klatę. Brak pomysłu na nowy post jest pomysłem na jesienny alfabet. Zeszłoroczny co prawda, ale ciągle aktualny.

Jak pięknie wyglądać w domu


                Kwarantannę mamy już dawno za sobą, ale nawet jeśli z różnych powodów spędzasz ogromną część czasu w domu, nie jest to wytłumaczeniem na jakiekolwiek zaniedbanie. Nie musisz ubierać się na wyjściowo, ale nie można też od razu robić ze swojej osoby kopciuszka.  Schludny i zadbany wygląd sprawi nie tylko przyjemne wrażenia wzrokowe innym domownikom oraz przypadkowym gościom, poprawi też pewność siebie i dobre samopoczucie. 

Wrześniowe przyjemności, czyli jak przetrwać jesień

 

             Wśród wielu trosk życia codziennego, do życia potrzebne są też drobne przyjemności. Są one potrzebne, aby nie zwariować. Nie mogło ich zabraknąć także we wrześniu. Uszczęśliwiając innych, nie można zapominać o sobie. 

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.