Dlaczego warto spacerować?

 


               Chociaż pogoda nie zawsze nam sprzyja, spacery są jednym z najprostszych oraz najbardziej dostępnych rodzajów aktywności fizycznej, szczególnie polecanych osobom dojrzałym. Dziś przedstawię kilka powodów, dlaczego warto regularnie spacerować.

Poprawa zdrowia sercowo-naczyniowego

Regularne spacery mogą obniżyć ryzyko chorób serca poprzez poprawę krążenia i obniżenie ciśnienia krwi.


Wsparcie dla zdrowia kości

Chodzenie jest aktywnością, która pomaga utrzymać gęstość kości, co jest szczególnie ważne w zapobieganiu osteoporozie, która często dotyka osoby w wieku dojrzałym, chociaż nie tylko.


Utrzymanie sylwetki 

Spacery pomagają spalać kalorie, dzięki czemu mogą być pomocne w utrzymaniu zdrowej wagi ciała lub w procesie odchudzania. Przy diecie keto nie liczę kalorii, w ciągu niespełna czterech miesięcy spadło już 7 kg.


Zwiększenie siły mięśniowej i wytrzymałości 

Regularne spacery wzmacniają mięśnie dolnych partii ciała, co jest istotne dla zachowania nie tylko sprawności, ale także samodzielności w starszym wieku.


Poprawa zdrowia psychicznego Spacerowanie pomoże znacząco poprawić nastrój, redukować stres, lęk oraz symptomy depresji, dzięki produkcji endorfin, znanych jako hormony szczęścia.


Poprawa równowagi i koordynacji

Chodzenie pomaga poprawić zarówno równowagę, jak również koordynację, co jest kluczowe w zapobieganiu upadkom, które są częstą przyczyną poważnych urazów wśród osób starszych. 

Przyznam, że miałam już takie chwile, kiedy obawiałam się przykucnąć, aby zawiązać sznurówki buta czy przy najniższej półce w sklepie, że nie wstanę o własnych siłach. Po kilku miesiącach regularnych spacerów nie sprawia mi to problemu.


Ułatwienie społecznych interakcji

Spacery są doskonałą okazją do spotkań oraz integracji z innymi, co jest ważne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

Poprawa jakości snu 

Regularny spacer sprawia poprawę jakości snu, co jest niezbędne do regeneracji organizmu, a także zachowania  zdrowia. Dzięki spacerom potrafię zasnąć bez suplementu i nie budzę się z byle powodu. Regularne spacery są więc łatwym, bezpiecznym i skutecznym sposobem na poprawę ogólnego stanu zdrowia, zwiększenie energii i utrzymanie niezależności w starszym wieku. To prosta forma aktywności, którą można dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości, co czyni ją idealną dla osób w każdym wieku, zwłaszcza dojrzałym.


Chociaż pogoda nie zawsze sprzyja relaksującym spacerom, ale zapewniam że zawsze warto wykorzystać każdą okazję, aby pójść pieszo. Przekonacie się ile taki spacer potrafi wyzwolić endorfin niezależnie od wieku. 

Niezależnie od wieku warto wracając z pracy wysiąść kilka przystanków wcześniej. Można też zostawić samochód i wybrać się na zakupy czy na spotkanie pieszo. 

Zamiast zasiedzieć się przed telewizorem czy jakimkolwiek ekranem, dużo lepiej opłaca się wyjść z domu i pospacerować, za co organizm bardzo szybko podziękuje. Polecam! Jaka aktywność fizyczna jest Wam najbliższa?


Pozdrowienia! 🌞


Komentarze

 1. Uwielbia spacerek i jest to jedna z moich najbardziej cenionych rodzajów aktywności.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogłabym spacerować zawsze i wszędzie, to super wpływa na moją kondycję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Spacery to faktycznie świetna aktywność fizyczna, miłe, przyjemne, bo przeważnie wybiera się piękne miejsca na wędrówki, więc i dotlenić organizm można, a co również ważne, nie obciąża stawów :)
  Pozdrawiam serdecznie, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Spacery to najlepsza forma aktywności fizycznej ever!:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.