22 lutego 2016

Pożyteczne uzależnienie - Kawa


      Na początek muszę się wytłumaczyć z moich zaniedbań na blogu. Ostatnio było mnie mało w sieci ze względu na ciągłe rozjazdy. Często wyjeżdżałam jak nie na zabiegi kosmetyczne, to z misją pilnowania półtorarocznej Nikolki, a wiecie jak to jest przy malutkim dziecku, skupić się nie można. 

Nie będę pisać, że moje uzależnienie jest złe, bo kawa ogólnie jest zdrowa dla organizmu, jedynie jej nadmiar niekoniecznie, ale tak jest ze wszystkim. Na czym więc polega magia kawy? Zapraszam do dalszej części mojego posta. 


"W ojczyźnie tradycyjnego espresso Włosi po posiłku piją kawę, aby poprawić trawienie. Dla Egipcjan filiżanka małej czarnej to alternatywa dla leków na uciążliwy ból głowy... "

U mnie picie kawy zaczyna się zaraz po przebudzeniu. Łazienka, poranna toaleta, mycie zębów i kawa, bez której nie potrafię się dobudzić... Bez kawy chodzę do tyłu, a właściwie nie chodzę, Snuję się po mieszkaniu, podpierając o krzesła, ściany żeby się nie przewrócić. Gdybym miała iść na badanie krwi na czczo, ktoś musiałby mnie ubrać i zawieźć. Bez kawy nie żyję, po kawie mogę wszystko, no prawie wszystko. Pomijając picie kawy w towarzystwie, co najbardziej lubię, przy kawie piszę posty, czytam blogi i robię sobie makijaż.


Kawa jest dobra na wszystko, ratuje zdrowie a nawet życie. Poddając do obserwacji pewną liczbę osób udowodniono nawet, że kawa zapobiega marskości a co za tym idzie nowotworowi wątroby. 


Naukowcy zauważyli również, że kawa zapobiega również nowotworowi skóry. Badając odmianę stanowiącą 80% wszystkich przypadków nowotworów skóry, zauważyli, że kobiety, które spożywają regularnie 3 filiżanki kawy dziennie, chorują rzadziej o ponad 20%. Na mężczyzn niestety ma mniejszy wpływ, ponieważ ich zachorowalność zmniejszyła się jedynie o 10%. Dzięki blokowaniu niszczenia komórek kofeinę stosuje się także przy produkcji olejków do opalania czy sporządzania peelingu. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów kawa działa także oczyszczająco na organizm, zapobiega również chorobom serca oraz stanom zapalnym organizmu. 


Odkryto, że przy regularnym spożyciu 4 filiżanek kawy dziennie obniża się ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 o 25%. Wpływ na to ma stymulujące działanie kofeiny na przemianę materii oraz na poziom glukozy w organizmie. Nie można jednak zapomnieć, że przy cukrzycy należy tu ograniczyć ilość mleka czy słodkich dodatków.

Pożyteczne działanie kawy odczuwalne jest także przy chorobach układu oddechowego, dzięki rozkurczowym właściwościom kofeiny. Przez podobne działanie, co teofilina kawa przyczynia się do rozszerzania oskrzeli i naczyń krwionośnych, dzięki czemu może być spożywana zarówno w celu zmniejszenia napadów duszności, jak też profilaktycznie.

Kawa spożywana regularnie w dawce 300 mg na dobę wpływa również na zachowanie szczupłej figury, dzięki termogenezie czyli wytwarzaniu ciepła w celu utrzymania stałej temperatury, co przyspiesza spalanie kalorii.


Wszyscy wiemy, że kawa ma działanie pobudzające, niweluje zmęczenie, zwiększa poziom koncentracji i jasność umysłu dzięki blokowaniu przez kofeinę receptorów adenozyny, które są odpowiedzialne za nasze zmęczenie. Wykryto, że kawa bardzo dobrze wpływa na poprawienie pamięci u pań powyżej 65 roku życia. Oszacowano, że zwiększenie przyswajania wiedzy można osiągnąć po wprowadzeniu do diety już 200mg kofeiny dziennie. 

Warto również wiedzieć, że maksymalne stężenie kofeiny we krwi utrzymuje się godzinę od momentu spożycia. Znając walory spożywania kawy, nie można również zapomnieć, że co za dużo to niezdrowo. Pomijając zawartość kofeiny w espresso (90mg) nie brakuje jej również w herbacie czy napojach energetycznych. Kiedy ilość spożywanej kofeiny wyniesie 1000mg, nasz organizm potraktuje ją jako truciznę. U mnie dzienna norma spożywania kawy wynosi od 3 do 5 filiżanek kawy a przekroczenie tej ilości występuje sporadycznie.


W zależności od upodobań i zdolności naszego organizmu do przyswajania różnych składników, możemy wykorzystać różne sposoby parzenia kawy.  Na mój organizm bardzo dobrze wpływa kawa espresso, czy zwykła czarna kawa rozpuszczalna. Ponieważ kawa działa drażniąco na żołądek, wskazane jest picie bardzo popularnej i lubianej przez wiele kobiet kawa latte, która jest nie tylko delikatniejsza dla żołądka, ale też zapobiega utracie zbyt dużej ilości wapnia, co przyczynia się do pobierania go z kości, następnie do osteoporozy. Należy tu również pamiętać o uzupełnianiu diety w niezbędne dla zdrowia mikroelementy jak wapń oraz magnez, które są wypłukiwane. 

Według wskazań medycznych po każdej filiżance kawy, należy wypić szklankę wody aby uzupełnić poziom płynów w organizmie.

Jak do niedawna jeszcze uważano, że picie kawy przyczynia się do powstawania przewlekłego nadciśnienia, nie ma na to stuprocentowych dowodów. Uważa się, że picie kawy nie ma wpływu na wzrost ciśnienia, chyba że przyczyni się do tego napięcie i stres, które jest szkodliwe samo w sobie bez towarzystwa kawy. 

Jak przy każdym uzależnieniu zawsze warto znaleźć złoty środek, aby nie zrobić sobie krzywdy, ale nie warto traktować tego jako jakieś zło. W odpowiednich ilościach nawet trucizna może pomóc. :)


Lubicie kawę? Która najbardziej Wam smakuje? 

Miłego poniedziałku! :)

1 komentarz:

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE LINKI, ADRESY BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.