Wpływ kolagenu na skórę — dowiedz się czym jest, jak działa i skąd go pozyskać?

 


Czy wiedziałaś, że skóra to największy ludzki organ? Jej dobry stan to nie tylko nasza wizytówka i podstawa pięknego wyglądu, ale i znak, że cały organizm jest zdrowy i dobrze funkcjonuje. Ostatnio słowem-kluczem dla poszukiwaczek pięknej i zdrowej cery stał się kolagen, nazywany często białkiem młodości. Wszędzie słyszymy to słowo, ale czy na pewno wiemy co to takiego? Jakie jest jego dokładne znaczenie dla skóry? W jaki sposób wpływa na jej kondycję? W tym artykule przyjrzymy się bliżej kolagenowi i odpowiemy na wszystkie te pytania, ale już na start należy zaznaczyć, że białko młodości to kluczowy element zachowania młodzieńczego wyglądu i zdrowia skóry.


Czym jest kolagen?


Kolagen jest białkiem strukturalnym obecnym w całym naszym organizmie, stanowiącym główną część tkanki łącznej. To nic innego jak złożona sieć aminokwasów, które tworzą stabilne łańcuchy nazywane włóknami kolagenowymi. 


W organizmie występuje kilka rodzajów kolagenu, z których każdy pełni specyficzne funkcje. Kolagen typu I dominuje w skórze, kościach, ścięgnach i tkance łącznej. Kolagen typu II jest obecny głównie w chrząstkach stawowych, a kolagen typu III towarzyszy kolagenowi typu I w skórze, wzmacniając jej elastyczność. 


Ciekawostka — obecnie wyróżniamy aż 28 różnych typów kolagenów! Nie będziemy więc rozpisywać się szczegółowo na temat charakterystyk każdego typu, warto jedynie zapamiętać, że najważniejszy dla naszej skóry jest kolagen typu I, który stanowi zdecydowaną większość tego białka w naszym ciele (ok. 90%!).


Wpływ kolagenu na skórę


Kolagen, ukryty w głęboko w strukturach naszej skóry, nie tylko stanowi podstawowy jej budulec, ale jest też bezpośrednio odpowiedzialny za utrzymanie młodzieńczych cech cery. Jędrność, elastyczność, sprężystość, nawilżenie i blask to wszystko zasługa kolagenu. W naszej młodości organizm pracuje na najwyższych obrotach i produkuje kolagen w wysokich ilościach, dzięki czemu nasza skóra pozostaje gładka i napięta. Niestety jednak nieodłącznym towarzyszem procesu starzenia jest stopniowy spadek produkcji tego cennego białka w naszym ciele. To właśnie ten proces jest odpowiedzialny za utratę jędrności oraz pojawienie się tych charakterystycznych znaków dojrzałości – zmarszczek.


Objawy niedoboru kolagenu


Niedobór kolagenu w organizmie może objawiać się na różne sposoby. Skóra staje się mniej elastyczna, pojawiają się wspomniane zmarszczki i brak jędrności. Ponadto może ona stawać się bardziej podatna na uszkodzenia, a także tracić zdolność do utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia. Niestety niższa zawartość kolagenu oznacza też trudniejsze gojenie ran i blizn. Dodatkowo włosy mogą stawać się słabsze i bardziej łamliwe, a paznokcie tracić swoją twardość. Oprócz wymienionych objawów możemy też doświadczyć pogorszenia się elastyczności i generalnej kondycji stawów.


Pozyskiwanie kolagenu z żywności


Włączenie do swojej diety produktów bogatych w składniki wspierające produkcję kolagenu oraz jego bezpośrednich źródeł może przynieść znaczące korzyści. Różnorodne produkty bogate w  białka, takie jak kurczak, indyk, wołowina i ryby, są doskonałym punktem wyjścia. Dania na bazie pieczonego kurczaka z warzywami, grillowanego łososia z sałatką czy duszonej wołowiny z zielonymi warzywami dostarczają organizmowi aminokwasów niezbędnych do syntezy kolagenu. 


Inne pokarmy, które warto regularnie spożywać ze względu na ich wysoką zawartość kolagenu to m.in. wszelkie dania w galarecie, rosół na kościach, podroby (serca, wątróbki), skóra z kurczaka czy ryb, a także żelatyna i kurze łapki. Dodatkowo witamina C odgrywa istotną rolę w syntezie białka młodości. Dlatego też warto sięgnąć po owoce cytrusowe, jak pomarańcze czy grejpfruty, a także warzywa, w szczególności paprykę, brokuły i szpinak. 


Wprowadzenie takich posiłków do codziennej diety nie tylko wspomoże produkcję kolagenu, ale także dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, dbając jednocześnie o naszą skórę od wewnątrz. Zdrowa dieta to punkt wyjściowy naszego dobrego samopoczucia w większości aspektów codziennego życia.


Jak zachować wysoki poziom kolagenu?


Aby wspomóc utrzymanie wysokiego poziomu kolagenu w organizmie, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Po pierwsze, tak jak już wspomnieliśmy, dbaj o zdrową i zrównoważoną dietę bogatą w białko i witaminę C. Należy również unikać czynników, które mogą przyczynić się do degradacji kolagenu, takich jak nadmierna ekspozycja na słońce i palenie papierosów. Krem z filtrem jest Twoim najlepszym przyjacielem (nawet w pochmurne dni!), a palenie lepiej sobie odpuścić nie tylko dla dobra naszej skóry. Dodatkowo, dbanie o odpowiednią pielęgnację skóry z użyciem produktów zawierających składniki wspierające produkcję kolagenu, takie jak retinol czy kwas hialuronowy, może być ważnym elementem. Jeśli wszystkie te kroki zostały spełnione, a czujesz, że chciałabyś zrobić jeszcze kolejny krok dla dobra Twojej skóry, możesz też rozważyć suplementację kolagenem.


Czy warto suplementować kolagen?


Suplementacja kolagenu może przynieść korzyści różnym grupom osób. Dla osób starszych i tych, u których zauważalne są oznaki starzenia się skóry, suplementacja może być szczególnie atrakcyjna. Skorzystają na niej też sportowcy i osoby, które cierpią na schorzenia stawów. Tak naprawdę każda osoba, która chce poprawić stan swojej skóry, włosów, paznokci czy stawów może rozważyć suplementację białka młodości. Jedyne przeciwwskazanie — diety wykluczające mięso. Niestety nie ma jeszcze na rynku kolagenu roślinnego, choć można znaleźć wegetariańskie i wegańskie suplementy, które będą działały jak zamiennik białka młodości. W każdym przypadku ważne jednak jest dokładne zapoznanie się z produktem, jego składem oraz skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie jeśli masz istniejące schorzenia czy przyjmujesz inne suplementy.


Jak wybrać odpowiedni suplement kolagenu?


Gdy zdecydujesz się na suplementację, wybór odpowiedniego produktu jest istotny. Zwróć uwagę na rodzaj kolagenu — tak jak ustaliliśmy, kolagen typu I, ale też II są szczególnie efektywne dla zdrowia skóry i stawów. Dawkowanie powinno być dostosowane do Twoich potrzeb, ale zalecana ilość to między 2,5 a 15 gramów dziennie. 


Forma suplementu — proszek, kapsułki czy płyn — zależy od Twoich preferencji. Jedni najbardziej ucieszą się z możliwości dosypania produktu do porannego smoothie, inni wolą szybko połknąć tabletkę. Istotną rolę odgrywa tu też smak — nikt raczej nie chce się krzywić i zatykać nosa przy codziennej suplementacji. Sprawdź również, czy suplement zawiera dodatkowe składniki, takie jak witaminy czy minerały, które mogą dodatkowo wspomagać zdrowie skóry i stawów. 


Wybierając produkt, zwróć uwagę na renomę producenta oraz opinie innych użytkowników. Niemałą rolę odgrywa też pochodzenie samego kolagenu, gdyż specjaliści są zgodni — najlepiej przyswajalny jest kolagen rybi, ponieważ najbardziej przypomina ten produkowany w ludzkim organizmie.



Kolagen to nie magiczne, popularne słowo, a ważne białko, które odgrywa istotną rolę w zdrowiu naszego organizmu, jak również i urodzie skóry. Jego produkcja spada z wiekiem, co prowadzi do utraty jędrności i elastyczności skóry. Objawia się to pojawianiem się zmarszczek i utratą blasku. Odpowiednia dieta, pielęgnacja skóry oraz suplementacja mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu kolagenu. Przy wyborze suplementu zwracaj uwagę na czynniki takie jak pochodzenie, typ, dawkowanie, ale i Twoje osobiste preferencje. Mamy nadzieję, że ten artykuł rozwiał wszelkie tajemnice dookoła terminu kolagen i pomoże Ci w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia i piękna.


Pozdrowienia! 🌞

*Wpis zewnętrzny

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe i ważne informacje.

    OdpowiedzUsuń
  2. O ja kiedyś przyjmowałam kolagen rybi, ale smak miał okropny pomimo że był w kapsułkach. Teraz te suplementy z kolagenem chyba są lepsze niż kiedyś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mam taką nadzieję, chociaż dawno nie przyjmowałam kolagenu.

      Usuń
  3. Właśnie wczoraj oglądałam filmik na youtubie, w którym doktor polecała kolagen i zwróciła uwagę, że bardzo ważna jest jego dzienna dawka - 10 gram, to minimum, żeby zadziałał.
    Dużo cennych informacji Dorotka!

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy wpis, kolagen jest bardzo ważny :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Stosowałam przez prawie 4 miesiące 2 różne i niby bardzo dobre kolageny. Niestety nie widziałam efektów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przyznam, że rzadko kiedy stosuję u siebie, dlatego trudno mi powiedzieć z perspektywy czasu. Myślę, że tu jeszcze mają działanie przeciwzapalne inne składniki aktywne.

      Usuń
  6. Ja stosuje kolagen już ponad rok, muszę przyznać iż widziałam i widzę nadal różnicę w wyglądzie twarzy. Jest firma, która przed przyjmowaniem skanerem bada poziom ciał kolagenowych w organiźmie i jeśli po 3 miesiącach nie podwyższy się, zwracają kasę za zakupiony kolagen. Owszem sporo kosztuje miesięczna kuracja, ale jest warta każdej złotówki. Moja twarz jest gładziutka, nie mam zmarszczek, a kręgosłup znacznie mniej mnie boli.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.