Czy znasz rodzaj swojej cery?

 

        Żeby wprowadzić prawidłową pielęgnację swojej skóry warto znać jej rodzaj. Nie wszystkie kosmetyki służą temu samemu rodzajowi skóry. Najprościej jest go poznać na podstawie własnych obserwacji. Na przykład jak zachowuje się po umyciu wodą, jak reaguje na zmiany pogody czy kosmetyki. Można też skorzystać z usług dermatologa czy kosmetyczki. 

Na rodzaj cery mają wpływ nie tylko czynniki dziedziczne, ale również czynniki zewnętrzne, które potrafią przyczynić się do jej zmian. Do rozpoznania rodzaju cery bierze się pod uwagę poziom tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe oraz wydzielanej przez gruczoły potowe wody. 

CERA NORMALNA

Występuje najczęściej u dzieci do czasu dojrzewania, w późniejszym wieku spotykana jest już bardzo rzadko. Skóra normalna jest dobrze ukrwiona, nawilżona, natłuszczona, elastyczna. Dobrze reaguje na wodę z mydłem, kosmetyki, a także na zmiany warunków atmosferycznych jak wiatr, deszcz, słońce, mróz.  

Pielęgnacja cery normalnej polega na utrwaleniu tego stanu skóry, aby jak najdłużej pozostała niezmieniona. Wskazana jest tu delikatna pielęgnacja jak odpowiednie nawilżenie, a także ochrona przed promieniami UV.

CERA SUCHA

Skóra sucha to jest ta właśnie, która szybko się starzeje. Jest jasna, a dzięki mniejszej produkcji łoju jest również matowa i łuszcząca się, przez co brakuje jej naturalnego połysku. Pory są małe, bardzo rzadko można tu zaobserwować zaskórniki. Po umyciu wodą  z mydłem jest ściągnięta. Źle reaguje na zmiany atmosferyczne, które mogą u niej spowodować szybką utratę wody, co również sprawia że skóra piecze, łuszczy się, występują zaczerwienienia. Sucha skóra może występować dziedzicznie, albo na skutek złej pielęgnacji. 

Pielęgnacja suchej cery polega nie tylko na dostarczeniu do niej odpowiedniego nawilżenia, ale też na zatrzymaniu w niej wody. Główne składniki aktywne, które powinniśmy dostarczać z kosmetykami to kwas hyaluronowy, ceramidy, a także witaminy. Nie wolno stosować ostrych środków myjących, również tych zawierających alkohol w składzie, unikamy peelingów ziarnistych. 

CERA ODWODNIONA

Bardzo często mylona jest z cerą suchą. Cera odwodniona może być sucha, ale równie dobrze może być cerą normalną czy nawet tłustą. Nazywana jest odwodnioną ze względu na brak odpowiedniej ilości wody w naskórku, co wpływa też na uszkodzenie płaszcza lipidowego. Przeważnie jest skutkiem ubogiej w wodę diety lub nieodpowiedniej pielęgnacji. Może to być również efekt nadmiernego stresu, wpływu czynników zewnętrznych, także skutek uboczny przyjmowania niektórych leków. Im dłużej trwają takie niekorzystne czynniki, tym bardziej zwiększa się odwodnienie. Najpierw następuje powierzchowne przesuszenie naskórka, następnie dochodzi do poważniejszych uszkodzeń także niższych warstw włącznie ze skórą właściwą. Włókna kolagenowe wiotczeją. stają się bardziej kruche. Skóra swędzi, piecze, sprawia wrażenie naciągniętej. Widoczne są zaczerwienienia, skóra łuszczy się. 

Pielęgnacja jest podobna jak w przypadku cery wrażliwej, czyli bardzo delikatna. Polega przede wszystkim na odbudowie naskórka przez dostarczenie jej kosmetyków z zawartością lipidów. Wskazane są kosmetyki apteczne, zawierające ceramidy, kwasy tłuszczowe, sterole. również witamina E. W diecie ważne są kwasy NNKT zawarte w olejach roślinnych jak również w rybach. Dopiero po uzupełnieniu lipidów skuteczne będzie nawilżanie skóry. Stosuje się kremy i mezoterapię z kwasem hialuronowym. Nawodnienie powinno być dostarczane także od wewnątrz. 

SKÓRA TŁUSTA

Rozpoznamy ją po rozszerzonych widocznych porach oraz połysku spowodowanym  nadmierną produkcją sebum. Skóra tłusta jest grubsza, a naczynia krwionośne są niewidoczne. Możemy w niej często zaobserwować zaskórniki, oraz różne formy trądziku. Błyszczy się po umyciu wodą z mydłem, a także po demakijażu mleczkiem. Użycie bardziej treściwych kosmetyków na takiej skórze wywołuje dyskomfort. Rzadko albo wcale nie reaguje na zmiany atmosferyczne, zareaguje natomiast łojotokiem i zmianami trądzikowymi przy nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Pielęgnacja skóry tłustej polega na normalizowaniu jej dzięki kosmetykom zawierającej składniki mineralne jak kaolin, pochodne cynku, miedzi, natomiast zaleca się tu unikanie składników tłustych. Stosowanie peelingów ziarnistych ma tu większy sens.

SKÓRA MIESZANA

Występuje najczęściej. Jest to kwintesencja właściwości skóry suchej i tłustej na poszczególnych partiach skóry, gdzie można zaobserwować ich cechy. Skóra sucha najczęściej występuje na policzkach i skroniach, natomiast w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole najczęściej występuje skóra tłusta. 

Pielęgnacja przy takiej cerze nie należy do najłatwiejszych, ponieważ trzeba dostosować ją do różnych części twarzy. Przydadzą się tu kosmetyki do różnych rodzajów cer, zarówno do suchej jak tłustej. Dostarczamy tu kremów nawilżających i odżywczych, najlepiej lekkiej konsystencji do policzków i skroni, a na strefę T stosujemy produkty regulujące wydzielanie sebum.


CERA WRAŻLIWA

Jest to cera reagująca na większość bodźców zarówno chemicznych jak fizycznych. Najczęściej reaguje zaczerwienieniem, nagłym uczuciem ciepła, swędzeniem. Jest napięta, często ulega podrażnieniom. Szybko reaguje na stres, choroby, również na nieprawidłową pielęgnację, przy których reaguje uczuciem dyskomfortu, także podrażnieniem.

Pielęgnacja skóry wrażliwej jest podobna do pielęgnacji skóry suchej. Polega na ograniczeniu ilości składników dostarczanych w kosmetykach. Sprawdzą się tu kosmetyki na bazie wody termalnej, bardzo ważna jest silna ochrona przeciwsłoneczna. Należy ograniczać stosowanie peelingów. 

CERA NACZYNKOWA

Pojawia się w przypadku płytkiego unaczynienia skóry. Mogą się do tego przyczyniać czynniki osłabiające je, np. podczas wzmożonej produkcji estrogenów. miesiączki, zaparcia, skoki ciśnienia i temperatur. zaburzona praca wątroby. Cerę naczyniową charakteryzują występujące na niej rozszerzone naczynka krwionośne czyli tzw. pajączki występujące w okolicach nosa i rumień na policzku. Ten typ skóry należy do niezwykle wrażliwych, źle reagujących na czynniki zewnętrzne oraz atmosferyczne. Naczynka które naturalnie ulegają rozszerzeniu, po czym wracają do poprzedniej formy, nadmiernie rozluźnione nie obkurczają się już tak bardzo. Należy leczyć jej stan, aby nie doprowadzić do powstania trądziku różowatego.

Pielęgnacja cery polega na zastosowaniu specjalnie przeznaczonej do tego typu cery serii kosmetyków. Mają one zadanie poprawić mikrokrążenie skóry, zmniejszyć widoczne zaczerwienienia, rozszerzone naczynka a także obrzęki. Ponieważ skóra taka jest uwrażliwiona, warto unikać przy niej zastosowania składników drażniących skórę. Do pielęgnacji dziennej przydadzą się kremy z dodatkiem glinki lub zielonego barwnika kryjącego, pod makijaż natomiast zielona baza, która zakryje przebarwienia.


CERA DOJRZAŁA

Pojawia się z wiekiem, a najszybciej starzeje się skóra sucha, wrażliwa i alergiczna. Skóra zaczyna się starzeć już po 25 roku życia, po 30 już nabiera w tym kierunku przyspieszenia. Skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, poszerzone naczynka, przebarwienia. Następuje spadek hormonów, słabszy metabolizm, a także przyswajalność składników odżywczych. Powoduje to spadek zawartości kolagenu, nawilżenia, a tym samym obniżona jest zdolność do odnowy naskórka. 

Pielęgnacja skóry dojrzałej wymaga dużo samodyscypliny. Wskazane jest znaczne ograniczenie opalania, używania wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, ponieważ wtedy właśnie promienie UV powodują najwięcej szkody. Wysuszające skórę słońce, nie dość że podkreśla zmarszczki to dodatkowo przyspiesza ich powstawanie. Przyczynia się również do powstawania przebarwień. Skórze dojrzałej dostarczamy kosmetyki bogate w składniki odżywcze, koenzym Q10, kwas hyaluronowy, witaminy zwłaszcza A, C, fitohormony.

SKÓRA MĘSKA

Ma podobną budowę jak u kobiet, ale grubość naskórka jest o 25% większa i mocniejsza od naszej, czego przyczyną jest więcej zrogowaciałych komórek w warstwie rogowej. To dzięki nim skóra męska jest bardziej szorstka w dotyku i bardziej odporna na zranienia. Grubsza jest również skóra właściwa, gdzie włókna sprężyste są w mniejszej ilości, ale za to mają ciaśniejszy splot. Jest to też przyczyną późniejszego niź u pań pojawiania się zmarszczek. Męska skóra dłużej zachowuje swoją młodośćdzięki lepszemu mikrokrążeniu, co sprawia że skóra ich jest lepiej dotleniona i odżywiona. Wcześniej natomiast uwidaczniają się zmarszczki mimiczne, są one też głębsze, a to za sprawą aktywności mięśni przywłosowych, których jest piętnaście razy więcej niż u nas. Mimo wszystko nie jest ona aż tak wytrzymała jak nam się wydaje. Szkodzi jej tak samo słońce, dym z papierosów, zarwane noce, a także częste golenie.

Żeby zachować męską skórę w dobrej kondycji tak samo ważne jest tu zastosowanie odpowiedniej do potrzeb skóry pielęgnacji. Skórze męskiej nie służą zbyt drażniące składniki w kosmetykach do golenia. Nie powinno zabraknąć w nich składników zmiękczających i nawilżających skórę. Po goleniu wskazane jest użycie emulsji albo płynu kojącego podrażnienia (np. z alantoiną albo z wyciągiem z nagietka). Wskazany jest również lekki krem nawilżający oraz ochrona przeciwsłoneczna. Również przyda się krem pod oczy, który rozjaśni cienie i zmniejszy obrzęki. 

SKÓRA ATROFICZNA

Przypadłość ta bywa wrodzona lub nabyta, a jej główną cechą  jak nazwa wskazuje jest zanik tkanki skórnej. Najczęściej pojawia się przy cerze suchej, bywa też że dotyka też cerę normalną. Przyczyną powstawania takiej cery jest palenie papierosów, braki w uzębieniu, ściąganie mimiczne ust, także nadmierne opalanie. Zanika dawny owal twarzy, opadają policzki, pogłębiają się zmarszczki okołowargowe, na czole, u nasady nosa, na szyi i dekolcie. Jest to skóra przedwcześnie starzejąca się. 

Zgubny wpływ na skórę mają papierosy. Obkurczone naczynia krwionośne dzięki działaniu nikotyny nie są w stanie odżywić komórek skóry. Skóra palacza różni się od skóry osób niepalących. Powstaje na niej dużo więcej zmarszczek, cera ma kolor ziemisty, często dochodzi do rozszerzonych naczynek krwionośnych. U osób palących proces starzenia się skóry przebiega dużo szybciej.

Pielęgnacja i odwrócenie zmian w tym przypadku nie należą do łatwych. Oprócz unikania szkodliwych czynników polegać ona powinna na dostatecznym nawilżaniu, odżywianiu, ochronie przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi jak nadmierna ilość promieni słonecznych, mróz, suche powietrze. Wskazane są maski z witaminami A, C i E. Kosmetyki stosuje się tak samo jak w przypadku cery dojrzałej, czyli odżywcze kremy, serum nawilżające, olejki, maski, peeling enzymatyczny. powinny one obfitować w takie składniki jak alantoina, panthenol, aloes. elastyna i kolagen, wyciągi z alg brunatnych, koenzym Q10, kwas hialuronowy, NMF, mocznik...


Żeby jak najdłużej zachować młodość warto poznać też potrzeby swojej cery. A może już znacie?

Miłego weekendu! :)

Komentarze

 1. Znam rodzaj swojej skóry i wydaje mi się, dobrze ją pielęgnuję. Stawiam głównie na nawilżenie i nie mogę narzekać na jej stan :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja zimą jest sucha, a latem bardziej mieszana ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja cholera jest tak kapryśna, że zmienia się wraz z porami roku :-(

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja znam dopiero od jakiegoś czasu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam mieszaną, ale z odowiednią pielęgnacją mogę ją polubić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam cerę tłustą, ale odwodnioną. Nigdy nie miałam większych problemów z przesuszeniem, ale ostatnio faktycznie pije bardzo mało wody i generalnie odczuwam to na skóre. Staram sie teraz poprawić stan skóry i pić jak najwięcej wody, bo jednak to podstawa pięknego wyglądu :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Swietny wpis kochana, moja skora z typowo mieszanej ostatnio sie zmienia w sucha, chyba sie starzeje hahaha ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam cerę suchą naczynkową z tendencjami do podrażnień. Na szczęście z czasem nauczyłam się co lubi, a czego nie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Akurat moja jest typowo mieszana, ale obecnie zupełnie nie narzekam na jej stan :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dojrzała, trochę sucha, trochę wrażliwa...pozdrawiam Dorotko...

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam cerę suchą, chociaż udaje mi się skutecznie z tym walczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawe informacje. Ja mam tłustą z naczynkami.
  Buziaki!:))

  OdpowiedzUsuń
 13. Miałam mieszaną, ale z czasem zmieniła mi się w suchą :)
  Na dodatek wrażliwą... Podejrzewam, że na tę wrażliwość sama sobie zapracowałam ostatnimi "cudami kosmetycznymi" ;)
  Dlatego wszystkie kremy wylądowały w koszu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znów kombinowałaś z nowościami ;) Nie łaska nauczyć się czytać składy?Pomyłek będzie mniej :D

   Usuń
 14. U mnie mieszana w kierunku suchej, czasem wrażliwa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja mam mieszaną, choć z wiekiem coraz bardziej w kierunku suchej. Ale to może też moja zasługa, bo niestety piję mało, więc nie nawilżam od środka.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo przydatny wpis, warto znać swój rodzaj cery :D Mi o dziwo czasem się zmienia inną cerę mam latem a inną zimą

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo wyczerpujący post, ja znam swoją cerę, ale wiele osób ma z tym problem. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny wpis, zawierający dużo informacji. Ja znam swoją dopiero od niedawna.

  OdpowiedzUsuń
 19. To skomplikowane ;) Mam całe kombo: mieszana, wrażliwa, naczynkowa i dojrzała :P

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam skórę mieszaną, po latach potrafię już odpowiednio ją pielęgnować, ale czasami ma swoje zagrania i humory ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja mam cerę mieszaną, która czasem lubi się przeuszać, zwłaszcza zimą. I dojrzała też jest;).

  OdpowiedzUsuń
 22. Super wpis, ja niestety mam bardzo suchą cerę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. chyba mało kto ma dzisiaj cerę normalną, chyba, że dzieci ;) dobrze, ze o tym piszesz. z drugiej strony dziwne, że nie mamy normalnych cer, jakby patrzeć normą stały się jakieś tam problemy i nadmierne wymagania ze skórą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No raczej, źe dzieci. Dla mnie to nie jest dziwne, zmieniamy się, zmienia się nasz organizm, przybywa stresów, różnych bodźców więc nataralne że i cera się zmienia. Nadmierne wymagania ze skórą to jakie uważasz? bo chyba nie dążenie do jej znormalizowania :)

   Usuń
 24. Od dawna wiem, jaka jet moja cera: MIESZANA W KIERUNKU TŁUSTEJ, TRĄDZIKOWA, WRAŻLIWA I SKŁONNA DO PODRAŻNIEŃ :D

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja mam naczynkowa cerę, niestety to jest problematyczna sprawa...estetyczna,ale też dokuczliwa. Trzeba troski. Moja jest sucha dodatkowo więc tym bardziej...

  OdpowiedzUsuń
 26. Znam rodzaj swojej skóry, I gdyby nie kosmetolog, prawdopodobnie nie wiedziałabym jak ją pielęgnować ;) ogólnie mam bardzo problematyczną skórę na twarzy :/

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja mam cerę mieszaną i czasami przysparza mi ona sporo problemów, ale przy odpowiedniej diecie, nawodnieniu i odpoczynku, widać pozytywne efekty.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo przydatny wpis Dorotka!
  Świetnie wszystko opisałaś!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.