Zadbaj o stopy jesienią

 

                  Rzadko tu piszę o pielęgnacji stóp, ten post pisałam już dość dawno, ale jest on cały czas aktualny. Nasze stopy potrzebują szczególnej uwagi, ponieważ mają  najtrudniejsze zadanie, jak dźwiganie ciężaru naszego ciała. Codzienne chodzenie, bieganie, stanie wymaga ich ogromnej pracy oraz wysiłku, czego efektem jest pogrubiona, zrogowaciała skóra, nierzadko też popękana, czasami pojawiają się odciski. Jak temu zapobiec, zregenerować skórę dowiecie się, czytając dalej... 

Pielęgnacja stóp, to niełatwe zadanie. Skóra na stopach nie posiada gruczołów łojowych, co z jednej strony przyczynia się do ich przesuszenia, natomiast noszenie ciepłego obuwia czy syntetycznych rajstop lub skarpet nasila pracę gruczołów potowych, których na podeszwach jest najwięcej  (na obu razem znajduje się ich aż 250 000!). Wszystkie razem mogą wytworzyć nawet 500 ml dziennie, a towarzyszące potowi ciepło jest idealną pożywką dla bakterii, dzięki czemu wytwarza się nieprzyjemny zapach. Wilgotne środowisko może również doprowadzić do grzybicy stóp, zwłaszcza między palcami, dlatego osoby, które walczą z nadmierną potliwością, powinny szczególnie dbać o higienę, stosować odpowiednie wkładki, zmieniać obuwie na czyste, unikać syntetycznych skarpet czy rajstop, nosić wygodne i przewiewne obuwie wykonane z naturalnych materiałów.



Codzienny ucisk na stopy, ich tarcie sprawia, że organizm wytwarza w tym miejscu dodatkowe warstwy skóry, która grubieje, robi się twarda, sucha, może ulec pękaniu. Można temu zapobiec, nie zapominając o ich codziennej pielęgnacji. 

Kąpiel stóp

Stopy myjemy codziennie, ale od czasu do czasu warto im przyrządzić relaksującą kąpiel, która złagodzi podrażnienia, zniweluje obrzęki, a także przyczyni się do leczenia nadmiernej potliwości. Ciepła, ale nie gorąca kąpiel z dodatkiem ulubionego mydła, olejków aromatycznych czy ziół powinna trwać około 20 minut. Do kąpieli tej można też wrzucić plastry pokrojonej cytryny. 
  • Kąpiel na nadmierną potliwość: tymianek, lawenda, rozmaryn, można też dodać trochę sody.
  • Kąpiel na zmęczone stopy: dobrze działa napar rumianku (2 torebki na litr wody), natomiast dla odświeżenia stóp, zamiast rumianku można dodać sok z cytryny.
  • Kąpiel na opuchnięte stopy: do takiej kąpieli można dodać 1/4 szklanki soli morskiej rozpuszczonej we wrzątku wraz z kilkoma kroplami olejku lawendowego lub świeżej lawendy. Na obrzęki stóp pomoże również dodanie do kąpieli ostudzonego naparu szałwii, lawendy, melisy  czy rumianku. Pomocna też będzie kąpiel z zawartością kilku łyżek miodu, łyżką soli oraz z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego i kamforowego.
  • Kąpiel na otarte, oparzone stopy: do wody należy dodać jedną szklankę ostudzonego naparu mięty, szałwii, kory dębu, lub skrzypu polnego.  Na otarcia, antybakteryjne działanie będzie miał dodany napar z kilku torebek czarnej herbaty.
  • Kąpiel regenerująca skórę: dodaj 3 szklanki ciepłego mleka i kilka kropli olejku migdałowego, lub kilka kropli oliwy z oliwek oraz łyżkę płatków owsianych. Można też wlać 1/4 szklanki soku z cytryny, tyle samo mleka, dwie łyżeczki oliwy z oliwek, olejek migdałowy. Dobrym sposobem będzie dodanie do kąpieli kilka łyżek miodu, soku z cytryny, kilku kropel octu jabłkowego (działa antybakteryjnie). Kąpiel taka nawilży, odżywi i zregeneruje skórę stóp.



Peeling stóp i ścieranie tarką

Podczas kąpieli stóp można wykonać ich peeling, natomiast powstałe zrogowacenia zetrzeć delikatną tarką. Z tarciem stóp nie należy przesadzać, raczej niewskazane są tarki metalowe, nie tylko dlatego, żeby nie uszkodzić stóp, pozbawić warstwy ochronnej i narazić je na urazy, ale zbyt intensywne ścieranie pobudza również do nawarstwiania zrogowaciałej skóry, co dodatkowo potęguje problem stwardnienia skóry. Już dawno nie stosuję tarki i nie mam problemu ze  stwardniałą skórą. Dobry będzie peeling cukrowy, natomiast podolodzy, także ja jestem zdecydowaną przeciwniczką stosowania skarpet złuszczających. Masaż wykonywany podczas peelingu dodatkowo pobudzi krążenie, co dobrze wpłynie na ukrwienie skóry stóp.

Po każdym myciu czy kąpieli stóp, należy pamiętać, aby wytrzeć je starannie do sucha, także między palcami. 


Nawilżanie i natłuszczanie stóp

Aby stopy wyglądały zdrowo i prawidłowo wykonywały swoją funkcję, po każdym myciu czy kąpieli muszą być dobrze nawilżone i natłuszczone odpowiednim dla nich kremem. Wtedy tylko skóra zachowa gładkość i elastyczność, kiedy będziemy stosować dla nich odpowiedni krem, który zawierać będzie między innymi mocznik, który będzie rozpuszczał martwe komórki, wygładzi skórę. Krem do stóp nie może być też zbyt tłusty, ponieważ może przyczynić się do pobudzenia pracy gruczołów potowych. Jeśli jest problem pękających pięt, są do tego przeznaczone specjalne preparaty.

Przed pójściem spać można przygotować regenerującą skórę maseczkę: do kremu dodajemy kilka kropli witaminy A+E, następnie posmarowane stopy owijamy folią, zakładamy bawełniane skarpetki i pozostawiamy to wszystko na 20 minut. Po tym czasie usuwamy nadmiar kremu papierowym ręcznikiem. Podczas smarowania stóp można wykonać im również relaksujący masaż, wykonując ruchy głaskania grzbietu stóp, rozcieranie podeszwy, na stopy można też zastosować akupresurę czyli uciskanie poszczególnych punktów odpowiadających wybranym organom ciała.


Zabiegi u profesjonalisty

W razie większych problemów czy dla własnej potrzeby można skorzystać z usług profesjonalisty (kosmetyczka, podolog, dermatolog) który oprócz specjalnie dobranego zabiegu, pomoże dobrać odpowiednią pielęgnację i sposoby zapobiegania problemom stóp. 

Wygodna i przewiewna odzież

Wspominałam o tym już na początku tego wpisu, ale co mi szkodzi powtórzyć. Dla zdrowia, także urody naszych stóp, unikajmy syntetycznych skarpet, stópek, wskazane też jest wygodne, nie obciskające obuwie, które nie zdeformuje nam stopy, zapobiegnie nadmiernej potliwości. 

Porad na temat pielęgnacji stóp jest nieskończona ilość, zawsze jeszcze można coś dodać. Na dziś jednak kończę swój wpis, Na koniec jeszcze pozwolę sobie Was zapytać, czy nie zapominacie o pielęgnacji stóp? Macie swoje sprawdzone metody?

Pozdrowienia! 🌞

Komentarze

  1. Uwielbiam mieć wypielęgnowane stopy i przykładam do tego dużą wagę.

    OdpowiedzUsuń
  2. przyznam się szczerze, że często zapominam o stopach :(

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja dbam o stópki, lubię to i one też :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne porady, pielęgnacja stóp to ważny punt w mojej rutynie.
    Myślę, że na obecny czas przydadzą się porady odnośnie zabiegów regenerujących. Jestem pod wrażeniem jak wyczerpujący wpis stworzyłaś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pięknie dziękuję za słowa uznania <3 Nie mam już zdrowia do pracy, to chociaż staram się wykorzystywać swoją wiedzę na blogu ;)

      Usuń
  5. Bardzo fajne porady. Stopa to szalenie ważna i poważna sprawa. Bo jak bolą, są zmęczone to wtedy cały świat wygląda fatalnie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Maść z witA sprawdza się na moje stopy. Nasmarowane na noc, rano są jak pupka niemowlaka;))

    OdpowiedzUsuń
  7. Dbanie o stopy to u mnie - tylko krem i kąpiel stóp, czasem peeling , a czasem spacer po piasku na plaży. Ten ostatni lubię najbardziej . Dziękuję za garść tak ciekawych informacji. Pozdrawiam Dorotko :))

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo praktyczne porady, aż mam chęć żeby sprawić moim stopom jakąś przyjemność. ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo fajny post 😊Codziennie przed snem smaruję stopy kremem nawilżającym, od czasu do czasu robię peelingi i mam w miarę gładkie stopy 😊

    OdpowiedzUsuń
  10. Bardzo przydatne porady :D Moje stopy teraz potrzebują szczególnej uwagi, bo tak mnie obtarły botki, że ho ho a przeszłam w nich tylko kawałek :)

    OdpowiedzUsuń
  11. O stopy dbam przez cały rok, chociaż jesienią i zimą szczególnie kładę nacisk, pod grubymi skarpetami i ciepłymi butami łatwo o zgrubienia <3

    OdpowiedzUsuń
  12. Dawniej dbałam więcej, a nawet bardziej obsesyjnie, od kilku lat pielęgnacja stóp u mnie trochę kuleje.

    OdpowiedzUsuń
  13. W nowym mieszkaniu mamy coś z wentylacją i jest strasznie sucho. W efekcie mamy strasznie suchą skórę, a najgorzej jest ze stopami. Chodzę boso po domu (niemal od zawsze - uwielbiam to), to nie wpływa jakoś na ich wygląd (tak myślę), ale teraz zastanawiam się nad tym. I kombinuję, jak "naprawić" stopy, żeby jednak nadal chodzić boso... ;-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Dziękuję Ci za ten wpis. Może teraz będę bardziej jesienią myślała o pielęgnacji stóp, bo zawsze o nich zapominam. Latem częściej o nie dbam, bo wtedy są bardziej widoczne, a jesienią trochę zaniedbuję. Tylko krem i tyle. Z kilku rad skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  15. zgadzam się że o stopy trzeba dbać, ja noszę zarówno buty, rajstopy jak i skarpety z naturalnych materiałów. Co do butów mam ukochaną markę i jak się butki znoszą to albo do szewca
    (nie lubię kupować nowych ale czasem trzeba) albo zakup nowych. Moja stopy mają tendencje do przesuszania a każde nowe buty obcierają, dzięki za przepis na kąpiele.

    OdpowiedzUsuń
  16. To prawda, czasami o pielęgnacji stóp zapominamy. W ostatnim czasie odwiedziłam podologa przez niewygodne buty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czasami warto się zgłosić do profesjonalisty, też o tym myślę :)

      Usuń
  17. Lubię mieć wypielęgnowane stopy, korzystam z profejsjonalnego pedicure, ale że mam bardzo suchą skóre stóp, w życiu jeszcze nie spociły mi się nogi, więc ciągle poszukiwałam kremu idealnego, by ją nawilżyć. I mam teraz takie cudo, stopy miękkie i gładziutkie, chyba zrobie o nim post. Jest to Epoch Nu Skin

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo fajna akcja, aż żałuję że o niej nie wiedziałam. Co do pielęgnacji stop to przyznam że często o nich zapominam...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że nikt by nie miał nic przeciwko, gdybyś dołączyła do tej akcji :)

      Usuń
  19. Od czasu do czasu korzystam z zabiegow u zaprzyjaznionej kosmetyczki, ktora zawsze dziala cuda. Stopy sa tak samo wazne jak dlonie i powinno sie dbac o nie regularnie, dokladnie tak jak napisalas Dorotko. Dziekuje za piekny, rzetelny artykul o pielegnacji stopek :) Na pewno skorzystam w twych rad.

    OdpowiedzUsuń
  20. O stopach zapominamy w sezonie, w którym są one zakryte. Przyznaję, że sama je zaniedbuję. Takie wpisy motywują mnie do działania.

    OdpowiedzUsuń
  21. chyba zrobie sobie takie spa dla stóp

    OdpowiedzUsuń
  22. No z nieba mi spadasz kobieto z tym wpisem:) dziś wieczorem domowe spa, tym razem dla stóp:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  23. Mam problemy z pielęgnacją stóp, często o nich zapominam. Chętnie poszłabym do podologa, może doradził by mi jak dbać o stopy, w aspekcie zdrowtonym

    OdpowiedzUsuń
  24. Lubię zadbane stopy nie tylko latem :)

    OdpowiedzUsuń
  25. O stopy zawsze warto dbać :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  26. Ja muszę bardziej zadbać o stopy, może teraz jesienią mi się to uda. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też ostatnio nie podarowałam im zbyt wiele czasu, może uda się nadrobić ;)

      Usuń
  27. Ooo tak, o stopach często niestety się zapomina. U nas w pracy przywiązuje się bardzo dużo uwagi do pielęgnacji stóp u osób starszych. Mają nawet "prywatne" sesje pedicure :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na szczęście nie mam problemów ze stopami, ale taka "sesja" to pewnie świetny pomysł na jeszcze bardziej zadbane stopy :)

      Usuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podobają się Tobie moje treści, będzie mi bardzo miło, jeśli wesprzesz mój blog 🙂

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.