Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji twarzy


           Nie ma raczej osoby, która by tych błędów nie popełniła, sama również się do tego przyznaję. Błędy te nie są jednak obojętne dla zdrowia i wyglądu naszej skóry, mogą nawet przyspieszyć jej starzenie. Jak ich uniknąć?


Zapominanie o demakijażu 

To pewnie najczęściej popełniany błąd, który mści się na skórze okrutnie. Zapchane  resztkami makijażu pory, zanieczyszczona skóra na pewno tego nie zapomną. Jeśli masz siłę imprezować do rana czy do późnej nocy, na pewno dasz radę to wszystko zmyć. Chyba, że film Ci się urwał, to wtedy co innego. Moja rada: nie pij tyle i okaż swojej skórze więcej życzliwości. Do demakijażu nie brakuje kosmetyków, a przy ogromnym zmęczeniu czy trudnych warunkach można użyć chusteczek oczyszczających. One nie gryzą, za to brud pozostawiony na skórze pozostawia ogromne szkody. Pomijając chusteczki oczyszczające które też nie powinny być stosowane codziennie, warto dobrać odpowiedni do rodzaju skóry żel myjący lub mleczko. Można użyć też płyn micelarny, pamiętać jednak należy, że płyn micelarny zmywa się wodą, ponieważ tak samo jak inne środki myjące zawiera detergenty, które pozostawione na skórze mogą ją podrażnić. 


Nie stosowanie lub zbyt rzadkie stosowanie peelingu


Nie pomoże najlepszy i nawet najdroższy krem, jeśli skóra nie będzie co jakiś czas wyczyszczona z martwych komórek, które działają na nią jak skorupa chroniąca przed wnikaniem składników aktywnych. Tak samo jak kąty w domu wymagają porządków, tak skóra potrzebuje dobrego oczyszczania. Dobrze oczyszczona skóra nie tylko lepiej oddycha, ale też jest lepiej przygotowana na przyjęcie wszystkich składników aktywnych. Pamiętaj tylko, żeby dostosować odpowiedni peeling do rodzaju skóry. Do skóry tłustej z wyjatkiem zmian m trądzikowych  użyć mozns peelingu ziarnistego, który dodatkowo poprawi mikrokrążenie skóry, natomiast na skórze suchej, wrażliwej, także  naczyniowej najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny. Taki peeling podziała równie skutecznie, z tym że bardziej delikatnie. Można jeszcze użyć peelingu typu peel-off, ten do sprawdzi się na każdego rodzaju skórze. Peeling robimy przeciętnie dwa razy w tygodniu, przy skórze suchej, wrażliwej, naczynkowej raz w tygodniu wystarczy, warto wziąć pod uwagę zalecenia producenta. Peeling taki  można kupić gotowy, albo przyrządzić samej/samemu. Pamiętajmy też, aby nie przesadzić w drugą stronę.


Nie stosowanie toniku


Ile razy już słyszałam, że tonik to zbędny wydatek, że fanaberia, naciąganie itp. Kiedyś nawet  myślałam podobnie. Niestety tak nie jest, ponieważ tonik ma zadanie przywrócić lekko kwaśny odczyn skóry, a tym samym zapobiec zachwianiu  jej równowagi hydrolipidowej, a także wspomóc przyjmowanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach stosowanych podczas dalszych etapów pielęgnacji. Zamiast toniku można użyć hydrolat, ale powinien mieć on odczyn lekko kwaśny (5,5). Toników jest cały ogrom, trzeba też dobrać odpowiedni ronik do rodzaju skóry i nie łączyć niektórych składników np. witaminy C i kwasów AHA/BHA, witaminy C i retinolu, kwasów AHA/BHA i retinolu, witaminy C i niacynamid. Składniki te użyte razem mogą podrażnić skórę lub w ogóle nie zadziałać. O łączeniu składników aktywnych napiszę jeszcze osobny post. 


Płyn micelarny zamiast toniku


Bardzo długo żyliśmy w przekonaniu, że tonik można zastąpić płynem micelarnym lub innym kosmetykiem. Nie zliczę ile takich produktów do demakijażu 3 w 1 sama lata temu kupowałam, choćby słynnej marki Vichy. Nie rozumiem, dlaczego producenci firm kosmetycznych nadal produkują takie kosmetyki i wprowadzają nas w błąd, choć mają odpowiednie wykształcenie. Jak wspomniałam wcześniej, wszystko co służy do zmywania zawiera detergenty, które pozostawione na skórze szybciej zaszkodzą niż pomogą. Przyczyniają się one do podrażnienia skóry, zaburzenia równowagi hydrolipidowej, wysuszania jej, czego efektem jest przyspieszenie jej starzenia. Płyn micelarny na pewno sprawdzi się w pierwszym etapie pielęgnacji, ale po jego użyciu należy go zmyć wodą i nie pomijać użycia toniku. 


Zbyt dużo etapów pielęgnacji


Nauczone przykładem Koreanek  czyścimy tą skórę wszystkim po kolei, co tylko znajdzie się pod ręką, do tego jeszcze codziennie potraktujemy tę twarz szczoteczką. Która skóra tyle wytrzyma! Koreanki z tego co wiem mają grubszą skórę od skóry kobiet europejskich, na co wpłynął tamtejszy klimat. Traktowanie jej z taką gorliwością  nie przyniesie jej nic dobrego, natomiast może wyrządzić wiele szkód, które trzeba będzie naprawiać latami. 



Oczekiwanie z pielęgnacją kremami na pierwsze widoczne zmarszczki, bo krem je zlikwiduje


Najczęściej to właśnie producenci wprowadzają w ten błąd nawołując w reklamach do kupna nowego kremu, który ma działać jak laser, jak skalpel, jak magiczna różdżka. Otóż nie! Krem zmarszczek nie zlikwiduje, może jedynie opóźnić ich powstawanie. Krem działa jedynie na powierzchni naskórka dostarczając jej nawilżenia, składników odżywczych, także ochronnych, może ją optycznie wygładzić, ale do usunięcia zmarszczek potrzebny jest bardziej specjalistyczny zabieg w salonie kosmetologicznym, najczęściej u chirurga medycyny estetycznej. 

Żaden zawarty w kremie kolagen nie wniknie do głębszych warstw skóry, a tym bardziej nie naprawi zniszczonych komórek kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Na wygląd skóry pracujemy latami przez odpowiednią pielęgnację, odżywianie od wewnątrz, dostarczanie odpowiedniej ilości płynów, tryb życia.  Kiedy skóra jest zniszczona, krem na zmarszczki niewiele jej pomoże, może  co najwyżej wygładzić optycznie, ale też nie będzie działać po jego zużyciu. Krem stosujemy głównie po to, żeby skórę nawilżyć, odżywić, chronić przed zanieczyszczeniami powietrza, wolnymi rodnikami, a dopiero przez to  działanie o krem  może opóźnić starzenie się skóry. Dlatego tak czy inaczej warto krem używać, ale oczekiwanie natychmiastowych cudów mija się z celem.


Pomijanie kremów ochronnych z filtrem anty UV


O tym już nawet nie chce się pisać, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że albo filtry są szkodliwe, albo jak nie ma słońca, to nie trzeba. Filtry stosujemy za rzadko, za mało, nieumiejętnie, przez co często powstają przebarwienia, a skóra szybciej się starzeje. Promieniowanie ultrafioletowe jest niewidzialne dla oka tak samo jak prąd elektryczny, natomiast skutki jego działania widoczne są później. Promieniowanie ultrafioletowe potrafi nie tylko poparzyć skórę czy wpłynąć na powstanie czerniaka, ale przy dłuższym działaniu, nawet przy  pochmurnych dniach prowadzi do trwałych uszkodzeń komórek skóry, kolagenu i elastyny, tym samym do przyspieszenia procesu starzenia. Krem ochronny najlepiej jest dostosować do rodzaju skóry, stosować o go często w zależności od fototypu i aktualnych potrzeb. Temat filtrów można rozwinąć w nieskończoności, dlatego pozostawię ten temat na inny dzień.


Błędy w pielęgnacji, które wymieniłam w tym poście są najczęściej spotykane, ale mogłam jeszcze coś pominąć, zapomnieć. Znacie jeszcze jakieś inne błędy? Które są Wam najbardziej znane?


Miłego weekendu! 🙂


Komentarze

  1. These are all good point :-D Have a nice weekend.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry wpis.. Wiele osób ciągle popełnia te błędy rabiac krzywdę skórze. Ten płyn micelarny zamiast toniku to chyba jeden z najbardziej popularnych błędów pielęgnacji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Raz zapomniałam zmyć makijaż, moja skóra dość długo mi o tym przypominała niestety. Ciężko było dojść do normalności.
    Pozdrawiam: )

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo ciekawy i pożyteczny post. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Agnieszko, cieszę się, że Ci się podoba mój wpis :)

      Usuń
  5. Wiele z tych błędów popełniałam. Na szczęście 2020 był dla mnie łaskawy pod względem uświadamiania się zarówno co do pielęgnacji twarzy jak i włosów. Baaardzo dawno temu zapominałam o demakijażu, albo robiłam go mocnym tonikiem z alkoholem, który w ogóle nie był do tego przeznaczony. Teraz choćby nie wiem co się działo muszę zmyć makijaż i zastosować płyn micelarny, który zmywam żelem i przynajmniej użyć kremu.
    W tym roku nauczyłam się też używania filtra nie tylko, kiedy świeci mocne słońce. Używam go każdego dnia przed nałożeniem makijażu.
    No i w końcu zrozumiałam, że nie mogę czekać aż moja skóra zacznie się marszczyć, tylko już muszę o nią zadbać.
    Mam nadzieję, że Twój wpis pomoże wielu osobom odpowiednio zabrać się za swoją skórę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba każda z nas zaznała podobnych błędów w swojej pielęgnacji :)

      Usuń
  6. Bardzo przydatny wpis. Takie błędy, szczególnie kilka na raz,potem się mszczą...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Oj tak, błędy mszczą się okrutnie :)

      Usuń
  7. Wszystkie te kroki staram sie utrzymywać :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Fajne rady. Akurat już mnie nie dotyczą, ale kiedyś nie zawsze używała kremu lub toniku.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wydaje mi się, że stosowanie płynu micelarnego zamiast toniku to dosyć popularny błąd.

    OdpowiedzUsuń
  10. Na całe szczęście stosuję się do wszystkiego :) Choć przyznaje, że na początku mojej przygody z blogiem, wyglądało to zupełnie inaczej :) Dużo się nauczyłam czytając własnie wpisy u koleżanek bloggerek :)

    OdpowiedzUsuń
  11. JA jeszcze 2 lata temu popełniałam mnóstwo błędów :D Jako nastolatka myślałam, że makijaż zmywa się tonikiem ;p

    OdpowiedzUsuń
  12. Jeszcze jakiś czas temu sama popełniałam wiele z tych błędów, m.in. nie stosowałam kremów z filtrem, nie zmywałam płynu micelarnego, peeling używałam naprawdę w krytycznych sytuacjach, a kiedy jeszcze chodziłam do podstawówki czy gimnazjum nie raz zdarzyło mi się nie zmyć np. tuszu do rzęs czy zmywać "bazgroły z twarzy", bo makijażem tego nazwać nie można - tonikiem. Teraz już wiem, co robiłam źle i staram się wykonywać pielęgnację twarzy świadomie.

    Pozdrawiam serdecznie, Melka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chyba każda z nas takie błędy robiła ;) Również serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń
  13. Chyba wszystko najważniejsze błędy wymieniłaś. :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Przy peelingach do twarzy dodałabym jeszcze zbyt częste ich używanie... o zmoro znam takie przypadki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No przecież napisałam, żeby nie przesadzić w drugą stronę :p

      Usuń
  15. Ups... Kiedyś popełniałam wszystkie te błędy. Na szczęście teraz jestem już bardziej świadoma tych błędów i już tego nie robię.
    Widzę, że nowy szablon tutaj zagościł. Jest przepiękny ♥

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, szablon jest naprawdę piękny, robiła mi Karolina :) Błędy chyba każda z nas robiła ;)

      Usuń
  16. No to ja żadnego z tych błędów nie popełniam, choć przyznaję, że czasem mam lenia jeśli chodzi o demakijaż. Ale wtedy ratują mnie chusteczki do demakijażu, którymi szast prast i po krzyku.

    OdpowiedzUsuń
  17. Dorota bardzo dobry wpis, wiele osób myli kosmetyki, nie stosuje demakijażu, nie używa toniku. A potem się pyta, dlaczego ich cera wygląda gorzej niż rówieśniczki. A zasada prosta, jak zadbasz tak wyglądasz. Jak to mówiła Coco Chanel, kobieta ma taką twarz, na jaką zasłużyła

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Marzenko :* Znam te siódme żale. Też miałam z takimi do czynienia, co niby śmiali się z innych że tyle tego stosują, a później dzikie domysły, że tamta pewnie stosuje botox XD

      Usuń
  18. Brakuje u mnie tylko UV. Reszty błędów nie popełniam :)

    OdpowiedzUsuń
  19. O rany! Jak pomysle, ze kiedyś używałam tylko chusteczek do demakijażu i to była cala moja pielegnacja to aż mi się wlos na głowie jezy 😄😄

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio się dowiedziałam, że moja sąsiadka też je stosuje nagminnie, nie wiem czy do niej dotarły moje przekonywania :D

      Usuń
  20. Aż nie chce mi się wierzyć, że jako nastoletnie dziewczę, umiałam położyć się po imprezie nie zmywajac makijażu. .. Zgroza, czy ktoś miał podobnie czy to tylko ja😜

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie tylko Ty, założę się, że każda z nas to zaliczyła ;)

      Usuń
  21. Demakijaż robię często ale rzadko się ostatnio maluję. Co do peelingu to dzięki za przypomnienie. Jeszcze czekam na mój krem z filtrem bo ostatni mi się skończył.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, nie zawsze trzeba się malować, ale zmywamy skórę rano i wieczorem. Chyba że jeszcze jest taka potrzeba w ciągu dnia :) Krem z filtrem jest bardzo ważny, dobrze że o nim pamiętasz Basiu :)

      Usuń
  22. Bardzo ciekawy wpis. Nie o wszystkim wiedziałam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Ci się spodobał mój wpis, dziękuję :)

      Usuń
  23. Dorotko ! O pielęgnacji skóry - nigdy dość ! To zawsze jest ważny temat i zawsze na czasie. Lubię o tym czytać i słuchać, bo zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć.
    Od około dwóch lat stosuję demakijaż trzystopniowy: najpierw nakładam na twarz olejek, którym po chwili przy użyciu wacików zmywam brud. Następnie domywam skórę żelem, a następnie tonik. Jest jednak wiele toników, które też należy zmyć. Napisz jeszcze o tym czy tonik to jest to samo co hydrolat. Buziaki :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ula, coś chyba źle przeczytałaś o tych tomikach. Jeśli trzeba zmyć, to na pewno nie jest tonik a płyn micelarny, który ma niby pełnić rolę kilka w jednym, co jest absurdem, chwytem marketingowym. Prawdziwego toniku się nie zmywa! :D

      Usuń
    2. Oglądam różne vlogi i tam dowiedziałam się, że niektóre toniki mają tak okropny skład, że nie należy ich zostawiać na twarzy nie zmytych, a najlepiej ich nie używać. Jeśli chodzi o płyn micelarny - nie używam.

      Usuń
    3. Śmieci się nie stosuje w pielęgnacji tylko toniki. Toniki nie są do zmywania tylko żele lub inne myjące produkty. Tonik nie ma zmywać a tonizować. Nie wszyscy youtuberowi "eksperci" mają odpowiednią wiedzę, niektórzy jak np. ekspert urody po prostu szkodzą.

      Usuń
    4. Masz rację Dorotko :) Pozdrawiam Cię !!!

      Usuń
    5. Tu nie chodzi o to, kto ma rację, ważne żeby sobie nie szkodzić :) Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  24. Tonik używam zawsze, po piance czy żelu mam zawsze ściągniętą lekko skórę. Zamieniam też często tonik na hydrolat ;p

    OdpowiedzUsuń
  25. Myślę, że często wpada się ze skrajności w skrajność. I ta druga skrajność to niestety ryzyko przedobrzenia. Całkiem bez sensu zresztą. Bo co za dużo to nie zdrowo. Najlepsze chyba efekty przynosi systematyczność i cierpliwość

    OdpowiedzUsuń
  26. Bardzo cenne rady:))
    Ja czasami zapominam o toniku ;)

    OdpowiedzUsuń
  27. Ja nie jestem systematyczna w pielęgnacji twarzy, mogłabym starać się bardziej. Czasami się najzwyczajniej nie chce

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem Cię Marzenko, przy dzieciach jest mnóstwo obowiązków, ale warto się zmobilizować, to długo nie trwa ;)

      Usuń
  28. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  29. Demakijaż jest bardzo potrzebny❤

    OdpowiedzUsuń
  30. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  31. Z tego, co widze to nie jest u mnie jeszcze tak zle z ta pielegnacja twarzy, musze tylko jeszcze wprowadzic kremy z filtrem :) Dobry post, bardzo wazne punkty wymienilas, ktore niby powinny juz mowic same przez sie, ale tak nie jest .
    Pozdrawiam cieplutko ♥

    OdpowiedzUsuń
  32. Oj zdarzały się takie wtopy. Jedyne, czego żałuję Toto, że zbyt rzadko właśnie po tonik sięgałam. Wykreslilam go w ogóle w pielęgnacji. Cóż. Człowiek z wiekiem nabywa wiedzy, tu "liźnie" coś wiedzy w necie i zaczyna praktykować. No i po peelingi dużo częściej i chętniej siegam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.