Problemy z paznokciami, co mogą zwiastować


             Post ten publikowałam już dawno,  ale temat jest ciągle aktualny. Lubimy mieć zadbane paznokcie, by móc bez żenady się nimi chwalić, ale  nic po pięknym manicure, jeśli paznokcie stwarzają problemy. Po wyglądzie paznokci można też poznać, co się dzieje w naszym organizmie. 

Zdrowe paznokcie kojarzą nam się z gładką płytką, na której nie widać żadnych nierówności, pęknięć, nie widać też odbarwień. Zmiany na paznokciach mogą natomiast sugerować nie tylko błędy w pielęgnacji, ale także wskazywać na braki witamin lub minerałów, choroby organizmu lub choroby samych paznokci. Zmian tych jest bardzo dużo, nie wolno ich bagatelizować. Oto przykłady:

Rozdwojone paznokcie 

Może to być  efekt błędów pielęgnacyjnych, takich jak nieumiejętne piłowanie, ale może też wskazywać na braki witamin A, E, C, także brak witamin z grupy B. Brak pierwiastków: wapń, cynk, żelazo, krzem, magnez. Niedobory te powodują również kruchość i łamliwość paznokci.

Różowe zabarwienie paznokci

Różowe zabarwienie paznokci wynika z obecności naczyń krwionośnych znajdujących się w łożysku paznokcia. Zdarza się też, że paznokcie zmieniają barwę, co może być związane np. z przyjmowaniem leków. Warto wtedy skonsultować te zmiany z dermatologiem, który w razie wątpliwości zleci odpowiednie badania.

Białe plamki na płytce paznokciowej

Białe plamki o ile nie powstały w następstwie  urazu mechanicznego, najczęściej bywają oznaką niedoboru cynku i żelaza.

Paznokcie Terry'ego

Nieprzezroczyste, przypominające matowe, białe szkło paznokcie (z ciemnym paskiem na koniuszku, w miejscu gdzie płytka oddziela się od skóry), określa się mianem paznokci Terry’ego. Chociaż paznokcie o takim wyglądzie najczęściej są oznaką starości, mogą też być objawem niewydolności serca, choroby wątroby, cukrzycy czy poważnych zaburzeń żywieniowych podczas ciężkich schorzeń jelita cienkiego. Nie można takich zmian w wyglądzie paznokcia bagatelizować.

Linie Muehrckego

To białe, występujące parami i równolegle do siebie pasma na płytce paznokcia, które nie zmieniają swojego położenia mimo wzrostu paznokcia. Są objawem hipoalbuminemii, czyli zmniejszenia ilości albumin w osoczu (albuminy to białka). Pojawiają się również u osób poddawanych chemioterapii oraz cierpiących na zespół nerczycowy, kłębuszkowe zapalenie nerek, choroby wątroby i u osób niedożywionych.

Kolor żółtawy paznokci

Jeśli płytka paznokciowa ma kolor żółtawy, najprawdopodobniej oznacza to grzybicę, szczególnie jeśli kolor na krawędziach paznokcia jest ciemniejszy. Żółknięcie paznokci może świadczyć również o bardziej poważnych problemach jak np. chronicznym zapaleniu oskrzeli czy obrzęku limfatycznym tkanek podskórnych rąk. Żółty odcień płytki paznokcia może być również efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. tetracykliny, beta-karotenu lub antybiotyków.

Brązowe zabarwienie paznokci

Paznokcie przybierają intensywny brązowy kolor. Zmiana ta zazwyczaj związana jest z nieprawidłową pracą tarczycy. Brązowy kolor paznokci jest też charakterystycznym objawem bulimii oraz anoreksji.

Gdy początkowa część paznokcia jest biała (z powodu obrzęku tkanek łożyska i sieci włośniczkowej), a część końcowa, czyli ta, która odstaje od skóry, różowa lub czerwonawobrązowa,  bardzo często występuje problem z podwyższoną ilością azotu we krwi (zdarza się tak u pacjentów hemodializowanych oraz po przeszczepie nerek).

Niebieskie zabarwienie paznokci

Intensywny niebieski kolor paznokci zazwyczaj świadczy o obecności toksycznej substancji w organizmie, co bywa efektempoważnego zatrucia, które może wystąpić np. z powodu przyjmowania niektórych leków. Sine i błękitne paznokcie mogą też być objawem problemów z krążeniem.

Bruzdy poprzeczne na paznokciach

Bruzdy poprzeczne, inaczej linie Beau (nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza z XIX wieku, który pierwszy rozpoznał przyczynę pojawiania się takich bruzd), najczęściej przecinają cały paznokieć, a płytka sprawia wrażenie, jakby była pofalowana. Mogą pojawiać się w wyniku uszkodzeń mechanicznych wywołanych przez uderzenie lub przygniecenie, lecz równie często mogą być efektem długotrwałego stresu lub przebycia ciężkiej choroby.  Linie te pokazują wtedy wyraźnie, że organizm przez jakiś czas bardziej niż na budowaniu paznokcia skupiał się na odzyskaniu zdrowia. Najczęściej liniom tym towarzyszą takie choroby jak cukrzyca, zaburzenia krążenia, choroby przebiegające z wysoką gorączką (zapalenie płuc, odra). Linie Beau pojawiają się 2-3 tygodnie po przebytej chorobie.

Pionowe linie na paznokciach

Pionowe linie (minimalne zgrubienia) na paznokciu są najczęściej naturalną konsekwencją starzenia się i nie świadczą o żadnej chorobie. Natomiast wgłębienia oraz pionowe bruzdy świadczą o nadmiernym spożywaniu węglowodanów, braku żelaza oraz witaminy B12, ale mogą też być oznaką chorób jelita.

Paznokcie zegarkowe 

Są to paznokcie pałeczkowate.  Końcowe części palców są pogrubione, a paznokcie okrągłe i uwypuklone (jak szkiełko od zegarka). Taki rodzaj paznokcia świadczyć może o  chronicznym niedotlenieniu krwi i tkanek (choroby serca i płuc) lub chronicznym stanie zapalnym jelit i chorej wątrobie. Pałeczkowate paznokcie mogą też towarzyszyć chorobom nowotworowym, zakaźnym, endokrynologicznym czy. wieloukładowym Może to też być zmiana wrodzona.

Paznokcie łyżeczkowate (koilonychia)

Są to  paznokcie wklęsłe, przybierające kształt łyżeczki.  Wklęsłość jest na tyle duża, że może zmieścić się tam kropla wody Łyżeczkowate paznokcie są zwykle następstwem długotrwałego deficytu żelaza w organizmie (żelazo jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naskórka, którego produktem jest prawidłowa płytka paznokciowa, dlatego też w przypadkach braku żelaza w organizmie dochodzi do zniekształcenia dotychczas zdrowego paznokcia). Niski poziom żelaza w organizmie towarzyszy chorobom jak przewlekłe zapalenie przełyku, celiakia, choroby nowotworowe żołądka i jelita grubego, choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy, choroby nerek, może  to  być również przewlekłe zapalenie jelit.

Paznokcie rurkowate 

Płytka paznokciowa jest pogrubiona, jej brzegi zawijają się pod spód, a pod paznokciem gromadzą się masy rogowe. Takie zmiany są wynikiem dziedzicznej choroby, której zwykle towarzyszy nadmierne rogowacenie skóry rąk i stóp.

Grzybica paznokci

Objawami mogą być przebarwienia płytki, rogowacenie tkanki pod płytką (ma się wrażenie, że pod paznokciem wyrosła rafa koralowa), zgrubienie płytki, bruzdy oraz fałdy, odchodzenie paznokcia od łożyska, łamliwość, wykruszanie się płytki.

Grzybica paznokci dotyczy także i najczęściej paznokci stóp. Nieleczona lub źle leczona  możed do odkształcenia, kruszenia płytki paznokcia, powstawania pęknięć na płytce, aż do całkowitego zejścia paznokcia.

Przy chorobach grzybiczych paznokci zaleca się unikania kontaktów z wodą, wilgocią, która stwarza doskonałe warunki do rozwoju grzybicy. W leczeniu stosuje się między innymi triclosan i klotrimazol, olejek z drzewa herbacianego, olejek eukaliptusowy, ekstrakt z ziela tymianku.

Drożdżyca paznokci


Jest to odmiana grzybicy wywoływanej przez grzyby z rodziny Candida. Objawia się ona zaczerwienieniem wokół paznokci, powstają obrzęki i ból. Przy ucisku paznokcia oprócz bólu może pojawić się ropna wydzielina. Charakterystycznym objawem jest tu nasilony i szybko postępujący stan zapalny. Choroba ta czesto lubi nawracać. Leczenie drożdżycy wygląda podobnie jak w przypadku grzybicy paznokci.

Zanokcica paznokci

Jest to rodzaj zapalenia ropnego paznokci wynikająca często z bakteryjnego zakażenia bakterią gronkowca złocistego (Staphyloccocus aureus) lub pałeczką ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Stosuje się wtedy chirurgiczne nacięcie wału paznokciowego lub drenażu ropnia.

Wieloczynnikowa reakcja zapalna, której przyczyną mogą być grzyby z rodziny Candida, może prowadzić do przewlekłej zanokcicy. Występuje wtedy obrzęk jak również oddzielanie się płytki od wału paznokciowego.

Onycholiza

W wyniku tej choroby następuje odklejenie się paznokci od łożyska  (łożysko paznokcia to tkanka położona bezpośrednio pod płytką – odżywia paznokieć, ale nie przyczynia się do jego wzrostu), a następnie nagromadzenie pod nim powietrza. Paznokieć początkowo zabarwia się na biało, a wraz z rozwojem infekcji kolor paznokcia może zmienić się na żółty lub brunatny. Może towarzyszyć osobom z  nadczynnością tarczycy, którąś z chorób autoimmunologicznych, lub też chorobą dróg oddechowych. Onycholiza może być również objawem łuszczycy, grzybicy, czy sygnałem wyniszczenia organizmu.

Leczenie polega wtedy najczęściej na nacięciu paznokcia, po czym pobudza się łożysko do wzrostu paznokcia. 

Łuszczyca paznokci

Nie jest zaraźliwa, jest to efekt łuszczycy skóry. Objawami łuszczycy paznokci są suche, łamliwe, skłonne do pęknięć, często przerośnięte paznokcie. Leczenie łuszczycy paznokci wygląda tak  samo jak leczenie łuszczycy skóry. Stosuje się preparaty dziegciowe lub salicylowe,  także preparaty z witaminą A, a w niektórych przypadkach nawet leki sterydowe. 

Dłonie i paznokcie są naszą wizytówką. Ale żeby nas nie oszpecały, warto zadbać nie tylko o ich urodę i upiększenie. Bagatelizowanie wszelkich zmian może źle się skończyć nie tylko dla nich, ale też zdrowia całego organizmu. 

Wiadomości zaczerpnęłam trochę z notatek, trochę z internetu, dlatego ze wszelkimi wątpliwościami radzę się wybrać do swojego lekarza. 

Ściskam! 🙂

Komentarze

 1. Ciekawa jetem czemu właśnie z wiekiem paznokcie nabywają tych linii takie troszkę zmarszczki na paznokciach że tak sobie pozwolę zażartować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam takie cienkie pazury po hybrydzie masakra :(
  Buziaki:* I wszystkiego co najlepsze na Święta kochana:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi:( Dlatego też wolę dopieszczać swoje naturalne, niż udawać że mam ładne paznokcie ;)

   Usuń
 3. Ja borykałam się z grzybicą paznokci po leczeniu chemicznym :( Ale poradziłam sobie z tym problemem za pomocą olejku herbacianego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Leczenie chemią jest bardzo wyniszczające, wiem coś o tym :( Dobrze, że udało Ci się samej wyleczyć :)

   Usuń
 4. Jakoś nigdy nie miałam żadnych problemów związanych z paznokciami co mnie oczywiście cieszy :) Bardzo przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I had iron and B12 issues and noticed my nails were yellowish!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh, very bad! You have to take care of your body! I hope it's okay now?

   Usuń
 6. Kiedyś kompletnie nie radziłam sobie z pielęgnacją paznokci; wiecznie rozdwojone...
  Dopiero od 2-3 lat wzmożone działania doprowadziły stan mojej płytki do zadowalającego.
  Nie spodziewałam się, że istnieje tak wiele schorzeń związanych z paznokciami. Zamieściłaś niezwykle ważne treści!
  Pozdrawiam serdecznie! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Matko, cieszę się że mój post się komuś przydaje. Również Cię serdecznie pozdrawiam! :)

   Usuń
 7. Nasz organizm często nam podpowiada o kłopotach, a my go nie słuchamy, a może warto ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy wpis, sama mam problem z rozdwajaniem i wlasnie albo to brak witamin albo problemy z tarczyca :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Moniko, cieszę się, że post Ci się podoba. Też mam ten sam problem :(

   Usuń
 9. Dorotko to co piszesz jest bardzo ważne. Wiele z nas lekceważy wygląd paznokci, a tym czasem mogą sporo powiedzieć. Dlatego ja jestem przeciwniczką ciągłego noszenia hybryd bez oględzin gołego paznokcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze Marzenko! Dużo ludzi o tym zapomina, a później są problemy.

   Usuń
 10. Świetny artykuł, bardzo trzeba zwracać uwagę na stan paznokci a także skóry ciała, potrafi nam wiele powiedzieć często przed poważnymi następstwami zdrowotnymi!

  OdpowiedzUsuń
 11. Zafundowałaś mi doskonałą powtórkę zajęć ze szkoły kosmetycznej :) Warto sobie tą wiedzę odświeżać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Super post. Kilka z tych rzeczy wiedziałam ale bylo też sporo nowości dla mnie, których się dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Paznokcie mogę być jeszcze zielone :D. Jest to tzw. "zielona bakteria", na szczęście dość łatwo ją wyleczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze wiedzieć, postaram się jak najszybciej się uzupełnić wiedzę na ten temat :)

   Usuń
 14. Moje paznokcie kiedyś były jak papier - cieknie, wyginające się i łamliwe. Nie wiem w sumie, kiedy nastąpił przełom, ale teraz już są zdrowe i mocne ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje są takie przy rozchwianej tarczycy. Wszelkie lakiery, hybrydy, odpadają.

   Usuń
 15. Dopadła mnie kiedyś grzybica paznokci...i to u rąk! Szok dla mnie, bo zawsze pazury miałam piękne! Wyleczyłam sama, ale co się umęczyłam, to moje..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdarza się nie tylko u Ciebie, ale dobrze, że udało Ci się samej wyleczyć :)

   Usuń
  2. O dziwo, ostatecznie pomógł mi School!

   Usuń
 16. O matko, nie sądziłam, że z paznokci tyle można wyczytać i że przyjmują tyle barw 😯 sama mam łamliwe paznokcie, ale ostatnio często utwardzam je żelem, więc jakoś się trzymają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo można wyczytać z paznokci. U mnie żele nie zdają egzaminu.

   Usuń
 17. Bardzo przydatne informacje, na szyi w ostatnim czasie nie mam problemów z moimi paznokciami 😊

  OdpowiedzUsuń
 18. Z rozdwajającymi się paznokciami miałam do czynienia od lat. Kiedy nie maluję paznokci lakierem to problem znika. Niedobory minerałów i witamin to osobna sprawa u mnie walczę z tym już długo. Najgorzej jak lekarz rodzinny zaprzecza i mówi że wcale nie potrzebuję suplementów, mam ochotę wtedy go odesłać na studia aby się nieco douczył.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie że niektórzy prześlizgnęli się przez swoje studia, nie mam pojęcia jak się tam w ogóle dostali. To samo z niektórymi kosmetologami z YT. Ja bez suplementów też nie daję rady nie tylko z paznokciami.

   Usuń
 19. Dzięki za wpis. Przydał mi się.

  OdpowiedzUsuń
 20. nie wiedziałam, że jest tyle problemów z paznokciami! regularnie wzmacniam je w salonie, i sama nic z nimi nie robię. Przez złe piłowanie ich pilniczkiem miałam rozdwojone, obecnie problem zniknął.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie przypuszczałam, że jest aż tyle schorzeń paznokci.

  OdpowiedzUsuń
 22. Świetny post! Organizm daje nam bardzo dużo znaków, gdy dzieje się coś nie tak, warto obserwować własne ciało i reagować :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Pomocny wpis, dużo się dowiedziałam o schorzeniach jakie mają wskazać nam paznokcie, a lekarze często bagatelizują problem. U mnie suplementacja i przerwy od hybryd czy zwykłego lakieru pomagają. Stosuje wtedy olejki herbaciany, eukaliptusowy czy rycynowy. Ostatnio robiłam manicure japoński i sobie chwalę :)
  Pozdrawiam serdecznie Ola

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.