Niezwykła moc masażu stóp

 

           Masaż stóp jest niesamowicie przyjemny, pozwala się zrelaksować i przynosi ulgę po całym dniu pracy. Na relaksujący masaż stóp zwykle możemy liczyć w domowym zaciszu, gdy wykonuje go dla nas ukochana osoba. 

Nie  każdy jednak wie, że masowanie stóp zapewnia nie tylko relaks, ale także znaczną poprawę zdrowia. Wiele punktów na powierzchni stopy jest powiązanych z poszczególnymi narządami wewnętrznymi. Uciskanie tych punktów w odpowiednim miejscu wpływa korzystnie na funkcjonowanie danego narządu. Ta praktyka nazywana jest refleksoterapią i od setek lat jest powszechnie znana w krajach azjatyckich.

Czym jest refleksoterapia?

Refleksoterapia jest jednym z elementów akupresury, czyli alternatywnej metody uzdrawiania, która polega na masażu i uciskaniu konkretnych punktów na ludzkim ciele. Niezwykłą moc masażu stóp już wiele lat temu odkryli Azjaci, powiązując go z prawidłowymi przepływami energii życiowej (chi). Z założeń chińskiej medycyny naturalnej wynika, że w ciele każdego człowieka znajduje się siatka połączeń, przez które przepływa energia podtrzymująca nasze siły witalne. Jeśli w którymś miejscu w ciele człowieka dojdzie do zaburzenia lub przerwania przepływu energii, istnieje wielkie ryzyko, że ten obszar objęty zostanie chorobą. Według starożytnych chińskich medyków takie zaburzenia można unormować, stosując nic innego, jak właśnie odpowiednio przeprowadzony masaż stóp.

Nieco bardziej przyziemne jest zdanie europejskich uzdrowicieli na temat działania refleksoterapii. Eunice Ingham – pionierka europejskiej szkoły refleksologii uważała, że dłonie i stopy stanowią zakończenie biegnącej przez całe ludzkie ciało siatki powiązań nerwowych. Według niej uciskanie odpowiednich punktów zakończeń nerwowych w stopach jest w stanie oddziaływać na poszczególne, odległe części ciała. Choć refleksologia w dalszym ciągu uważana jest za pseudonaukę, a akupresura jedynie za element wspomagający właściwą terapię, nie da się zaprzeczyć, że w naukach zarówno starożytnych chińskich lekarzy, jak i Eunice Inghaim musi leżeć ziarno prawdy – ludzka stopa posiada bowiem ponad siedem tysięcy zakończeń nerwowych, a osoby, które poddały się zabiegom refleksoterapii, zauważają wyraźną poprawę samopoczucia.

Jak wykonać leczniczy masaż stóp w domu?

Nauka wykonywania leczniczego masażu stóp wielu osobom zajmuje całe lata. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie spróbować wykonać taki masaż w domowym zaciszu. Konieczne jednak będzie zaopatrzenie się w pewnego rodzaju mapę stóp, aby wiedzieć, które miejsce na jej powierzchni odpowiada danemu narządowi.


Głowa

Powszechnie uważa się, że receptory związane z głową oraz mózgiem znajdują się w dużych palcach stóp. Osoby, które zmagają się z migreną lub napięciowym bólem głowy powinny skupić się na masowaniu dużych palców stóp. Ich uciskanie może skutkować zmniejszeniem intensywności odczuwanego bólu.

Serce

Prawidłowo funkcjonujące serce jest absolutną podstawą zdrowia każdego człowieka. Punkt, który jest powiązany z tym niezwykle ważnym narządem, znajduje się nieco poniżej dużego palca stóp. Zwolennicy akupresury zapewniają, że już kilka minut dziennie poświęcone na uciskanie tego punktu, skutkować będzie poprawą kondycji i samopoczucia.

Wątroba

Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Bez sprawnie funkcjonującej wątroby nie jesteśmy w stanie wydalać z naszego organizm szkodliwych toksyn, które są nam dostarczane każdego dnia w różnej postaci. Czwarty i piąty palec to miejsca, które według starożytnej chińskiej medycyny mają energetyczne powiązanie z wątrobą. Ich masaż i uciskanie ma zwiększać jej wydolność.

Oprócz tego na stopie znajduje się wiele innych receptorów, których stymulacja ma oddziaływać na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Za pomocą masażu stóp możemy oczyścić zatoki przynosowe, czy poprawić perystaltykę jelit. Czy refleksoterapia się sprawdza? Najlepiej jest ocenić to na własnej stopie.Współautorem publikacji jest Hotel Bristol w Busku Zdrój - luksusowy hotel ze strefą SPA i Medical Center. 

Komentarze

 1. Moje stopy wymagają masażu, nie robię jakiegoś specjalistycznego ale masuje każdy paluszek, zwłaszcza ten duży, dużo mi pomaga.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy temat, ile razy o tym gdzieś nie przeczytam, mam ochotę sprawdzić na sobie z czystej ciekawości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam masaże stóp ale najczęściej muszę je sobie wykonywac sama niestety ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam taką kolczasta piłkę do rehabilitacji. Jak mnie bolą stopy, to sobie masuje. Zawsze po masażu stóp poprawia mi się nastrój.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety zapominam o masażu stóp a jak widać przynosi on wiele korzyści zdrowotnych

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię masaż stóp ale niestety mam mega łąskotki :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przydałby mi się masaż stóp. Bardzo fajny post.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam masarze, a stop to juz w ogole :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam miskę/masażerdo stóp. Na dnie są wypustki, a po włączeniu robi się hybromasaż. Dostałam to cudo od syna, i każdemu polecam. Niestety sama sobie masażu stóp nie zrobię, ze względu na chory kręgosłup, a chętnych do ręcznego masowania stóp brak.

  OdpowiedzUsuń
 10. Masaże zawsze super! Jakiś czas mnie nie było, wchodzę i och - jak pięknie! Bardzo mi się podoba nowa szata bloga!

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja ciocia interesuje się takimi sprawami. Ja bym mogła wypróbować masaż na napięciowy ból głowy :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Refleksologia to bardzo ciekawa tematyka. Nie ulega wątpliwości, że należy dbać i troszczyć się o swoje stopy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedyś robiłam masaż stóp rollerem, też sporo dawał :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam już dawno, że taki masaż, to samo dobrodziejstwo:))

  OdpowiedzUsuń
 15. Delikatny masaż stop robiła mi kiedyś moja manikurzystka, która bardzo fascynowała się tajnikami masażu. Super, że wspomniałaś których paluszków masaż wspomaga pracę wątroby. Bardzo mi się prezydała ta informacja.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.