Jak wyglądają testy alergiczne?


          Testy alergiczne są niezbędne do tego, aby przekonać się, co jest powodem alergii. Dzięki nim można poznać nie tylko czynniki, które ją powodują, ale również poznać jej stopień nasilenia. Testy na alergie można podzielić na trzy podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są testy skórne, które polegają na naniesieniu alergenów na skórę, a następnie jej nakłucie. Kolejnym sposobem są testy z krwi, które dedykowane są głównie bardzo małym dzieciom oraz osobom z bardzo mocną alergią. Ostatnią metodą są testy prowokacyjne, które zwykle przeprowadza się przez wprowadzeniem terapii odczulającej.


Testy skórne

Testy skórne cieszą się największą popularnością. Można je łatwo oraz szybko przeprowadzić. Dzięki tej metodzie można najczęściej wykryć alergeny wziewne. Nieco słabiej wykazywane są alergeny kontaktowe oraz pokarmowe. Ten rodzaj testów alergicznych raczej nie jest wykonywany u dzieci poniżej 3-4 lat. Powodem tego jest fakt, że ciężko nawiązać współpracę z maluchem. Jeśli będzie on niespokojny, to wyniki badania mogą być niezgodne z prawdą.

Testy skórne polegają na nanoszeniu kropel alergenów na przedramię lub plecy. Następnie osoba przeprowadzająca badanie nakłuwa skórę. Wyniki otrzymuje się po około kwadransie - jeśli w miejscu zetknięcia się alergenu ze skórą powstanie charakterystyczne zaczerwienienie, to znaczy, że mamy do czynienia z uczuleniem. Warto dodać, że jednorazowo można sprawdzić około 10-20 alergenów. Podczas takich testów stosuje się próbki m.in. drzew wczesnopylących oraz późnopylących, pyłków traw i zbóż, pyłków chwastów, sierści i naskórka zwierząt domowych, roztoczy kurzu domowego.

Przeprowadzenie testów skórnych jest niemal bezbolesne. W przypadku dzieci istnieje możliwość zastosowania paneli tematycznych. Ma to na celu zminimalizowanie ilości nakłuć. Jeśli test wykaże uczulenie np. na zwierzęta domowe, to przeprowadza się badanie szczegółowe, dzięki któremu można wskazać dokładny alergen.

Testy z krwi

Nie zawsze istnieje możliwość wykrycia alergenu za pomocą testów skórnych. Jest tak w szczególności np. alergii krzyżowych, które wywołane są działaniem minimum dwóch alergenów jednocześnie. Należy podkreślić, że testy z krwi uważane są za najskuteczniejsze. Badanie wymaga pobrania od pacjenta krwi. Dzięki temu można oznaczyć główne przeciwciała IgE. Jeśli wynik testu będzie negatywny to znaczy, że dany antygen nie powoduje alergii. Pozytywny wynik jest potwierdzeniem alergii.

Testy prowokacyjne

Testy prowokacyjne zwykle przeprowadzane są przy wyborze formy terapii odczulającej. Ich przebieg dla wielu osób nie jest zbyt przyjemny. W pierwszej kolejności należy rozpylić alergen w nosie - pacjent musi zachować ostrożność, tak aby zawiesina alergenu nie dostała się do dróg oddechowych. Tego rodzaju testy wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy objawy alergii nie są nasilone.

Do testów prowokacyjnych należy również prowokacja dooskrzelowa oraz pokarmowa. Wybór metody, a także jej przebieg zależy od lekarza alergologa, który monitoruje stan pacjenta.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Pozdrawiam :)

*Wpis zewnętrzny

Komentarze

 1. Teks akurat u mnie na czasie. Zastanawiam się nad zrobieniem sobie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze warto. Kiedyś sobie zrobiłam takie teksty i mogę unikać niektórych alergenów :) Wydaje mi się, że uodporniłam się na alergen kociej sierści ;)

   Usuń
 2. Oj chyba wlasnie czekaja mnie testy bo wiosna cierpie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten ból, długie lata tak się męczyłam. Na stare lata już mniej, chyba się uodporniłam ;)

   Usuń
 3. Ustalenie drażniących mnie alergenów umożliwił biorezonans. Terapia ta uważana jest za najskuteczniejszy obecnie test na pasożyty oraz alergie. Wykonanie profesjonalnych testów w gabinecie biorezonansu pozwoliło mi raz na zawsze pożegnać się z przykrymi objawami uczulenia, z którymi przez wiele lat zmagałam się zwłaszcza wiosną w okresie pylenia.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

☆ Jest mi bardzo miło, kiedy odwiedzasz to miejsce i zostawiasz swój ślad. Jednak pamiętaj!

☆ KOMENTARZE ZAWIERAJĄCE NIEOPŁACONE LINKI, LINKI DO ADRESÓW BLOGA LUB REKLAMY NIE SĄ AKCEPTOWANE I TRAFIAJĄ DO SPAMU!

☆ Nie widzisz swojego komentarza? Prawdopodobnie pozostawiłaś w nim nieopłacony link. Zgodnie z obietnicą trafił do spamu. Szanuj cudzą pracę! Mam alergię na cwaniactwo.
☆ Zanim napiszesz komentarz, poświęć chwilę i przeczytaj cały post. Chyba, że lubisz się kompromitować.

Jeśli podoba Ci się moja twórczość, będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz kawę 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

instagram

Copyright © W Blasku Marzeń.